Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mObywatel. Nowe możliwości aplikacji

Polska
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mObywatel. Nowe możliwości aplikacji
Polsat News
Prezydent podpisał ustawę mObywatel, zdj. ilustracyjne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę mObywatel, która zrównuje dokumenty obsługiwane przez aplikację z tymi tradycyjnymi. Nowe zapisy przygotował resorty cyfryzacji. Aplikacja będzie obsługiwać poza dowodami osobistymi szereg innych dokumentów.

Kancelaria prezydenta poinformowała w poniedziałek, że ustawa o aplikacji mObywatel podpisana została 14 czerwca. Z Sejmu wyszła 26 maja. 

 

Celem nowych zapisów jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w jej ramach.

 

Ustawa reguluje uznanie i wykorzystanie na terenie Polski dokumentów obsługiwanych przez mObywatel. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

 

"Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel" - czytamy w komunikacie.

Aplikacja mObywatel. Jakie dokumenty obsłuży?

Aplikacja będzie obsługiwać "dokument mObywatel", który wydawany jest automatycznie na pięć lat i zawiera dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Pozwoli on na sprawdzenie tożsamości. 

 

Ustawa daje możliwości jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom zawodowym, zrzeszeniom, związkom sportowym uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

 

Uczniowie i studenci będą mogli korzystać z mLegitymacji, podobnie jak nauczyciele. Poza tym program będzie obsługiwać mobilne dokumenty m.in. prawa wykonywania zawodów medycznych, prawo jazdy, karty rowerowe, legitymacje poselskie i senatorskie

 

ZOBACZ: mObywatel zamiast dowodu. Zmiany w prawie i nowa wersja aplikacji

 

Popisana przez prezydent ustawa zmienia niektóry zapisy w ponad 30 innych ustawach. 

 

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. 

 

W przyszłości możliwości aplikacji mObywatel mają zbyć rozszerzane.

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie