Wniosek Lewicy w sprawie likwidacji klauzuli sumienia. Naczelna Izba Lekarska reaguje

Polska
Wniosek Lewicy w sprawie likwidacji klauzuli sumienia. Naczelna Izba Lekarska reaguje
Polsat News
Lewica złożyła wniosek ws. klauzuli sumienia

Lewica złożyła projekt w sprawie klauzuli sumienia. Autorzy projektu chcą jej likwidacji. Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że klauzula wynika Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ponadto samorząd lekarski zadeklarował, że "podejmie działania zmierzające do poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej, tak by przypadki zgonów okołoporodowych ograniczyć do minimum".

Lewica złożyła w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który likwiduje klauzulę sumienia. Według pomysłodawców, zmiana przepisów ochroni pacjentki przed groźbą utraty zdrowia lub życia z powodu przekonań lekarzy.

Naczelna Izba Lekarska odpowiada na projekt Lewicy

"Wobec inicjatywy ustawodawczej Lewicy domagającej się zniesienia klauzuli sumienia informujemy, że klauzula sumienia wynika m.in. z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej" - odniosła się do propozycji polityków Naczelna Izba Lekarska.

 

"Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjentek" - poinformowano na Twitterze.

 

Samorząd lekarski zadeklarował, że "podejmie działania zmierzające do poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej, tak by przypadki zgonów okołoporodowych ograniczyć do minimum".

 

Spór o klauzulę sumienia wrócił po śmierci ciężarnej 33-latki

Klauzula sumienia jest zapisana w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

 

"Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej" - głosi art. 39 ustawy.

 

Artykuł 30 ustawy mówi, że "lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".

 

ZOBACZ: "Interwencja". Usłyszała, że płód obumarł i konieczna jest aborcja. Lekarze się mylili

 

Spór o klauzulę sumienia wybrzmiał znów po śmierci ciężarnej 33-latki. Pacjentka, która była w piątym miesiącu ciąży, zmarła w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Na oddział trafiła z bezwodziem.

 

Za wstępną przyczynę śmierci kobiety nowotarska Prokuratura Rejonowa wskazała wstrząs septyczny, który z kolei spowodował niewydolność krążeniowo-oddechową. Po śmierci 33-latki Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował protesty w całej Polsce. 

mbl/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie