Nowelizacja "lex Tusk". Sejm wyraził zgodę
Sejm przyjął nowelizację projektu ustawy o Komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce nazywanej potocznie "Lex Tusk". Za przyjęciem zmian zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowali posłowie PiS, Kukiz'15 i Polskich Spraw.
Głosowanie było ostatnim punktem w programie posiedzenia Sejmu. Za przyjęciem poprawek, które wcześniej pozytywnie ocenione zostały przez komisję, zagłosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
ZOBACZ: Wiec Donalda Tuska w Poznaniu. Lider PO: Boli was ta PiS-owska gemela
"Za" było 228 posłów PiS, dwóch z Kukiz'15, trójka z koła Polskie Sprawy oraz dwójka posłów niezrzeszonych. "Przeciw" była trójka posłów Lewicy, jeden z Konfederacji i jeden niezrzeszony, wstrzymało się 7 posłów Konfederacji i dwóch Wolnościowców, a nie głosowali politycy m.in. Koalicji Obywatelskiej, większość Lewicy, Koalicji Polskiej i Polski 2050.
Zmiany prezydenta Andrzeja Dudy
31 maja weszła w życie, powstała z inicjatywy PiS, ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast 2 czerwca Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy.
Zgodnie z propozycjami zaproponowanymi przez obóz prezydencki, w powstałej komisji nie będą mogli zasiadać aktywni posłowie, ani senatorowie. "Powinni zasiadać w niej eksperci" - tłumaczył prezydent.
ZOBACZ: Jarosław Gowin nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Wydał oświadczenie
Kolejne zmiany dotyczyły wymiaru sprawiedliwości i wzbudzających największe kontrowersje, "środków zaradczych". W pierwotnej wersji komisja miała prawo zakazywać sprawowania funkcji publicznych, posiadania broni czy też dostępu do tajnych informacji.
- Proponuję, żeby te środki zaradcze zostały zlikwidowane i na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba wobec, której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym - mówił Andrzej Duda.
Więcej pieniędzy na Fundusz Autobusowy, nowa ustawa o prawach pacjenta
W piątek Sejm podjął też inne decyzje. Znowelizował ustawę o prawach pacjenta, dzięki czemu powstanie Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Dodatkowo nie zgodził się, by w pierwszym czytaniu odrzucić nowelizację budżetu na 2024 rok i ustawy budżetowej.
Większość posłów zgodziła się też, by zwiększyć pulę dofinansowania linii autobusowych do miliarda złotych. Dała też zielone światło dla nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych uchylającą wygasający charakter tego świadczenia.
Czytaj więcej