Niemcy. Niezwykłe odkrycie w grobie. Broń sprzed 3 tysięcy lat
Dobrze zachowany miecz sprzed 3000 lat został znaleziony w południowych Niemczech. - Jego stan jest wyjątkowy. Takie znalezisko jest bardzo rzadkie!- powiedział Mathias Pfeil z Urzędu Ochrony Zabytków. Archeolodzy mają hipotezy odnośnie funkcji tej starożytnej broni.
Miecz został znaleziony w grobie w okolicy miasta Nördlingen w południowych Niemczech. Leżał przy szczątkach mężczyzny, kobiety i dziecka. Odkrycie to jest niezwykle rzadkie na tym terenie, ponieważ większość kurhanów została splądrowana w starożytności lub otwarta w XIX wieku - przekazał portal Heritage Daily.
Rękojeść miecza jest ozdobiona, ostrze zaś nie wykazuje śladów uderzeń. Sugeruje to, że miecz pełnił funkcję ceremonialną lub był symbolem wysokiego statusu.
- Miecz i pochówek muszą jeszcze zostać zbadane, aby archeolodzy mogli dokładniej sklasyfikować to znalezisko - powiedział Mathias Pfeil, szef Bawarskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków. - Ale już teraz można powiedzieć, że jego stan jest wyjątkowy. Takie znalezisko jest bardzo rzadkie - dodał.
Miecz pochodzi z kultury, która na terenach Niemiec pojawiła się w 1300 r. p.n.e.
Obecnie badane jest, czy miecz został wykonany lokalnie, czy też był importowany. W epoce brązu istniały trzy główne ośrodki dystrybucji mieczy tego typu - jeden w południowych Niemczech, a pozostałe w północnych Niemczech i Danii.
Porównanie technik odlewniczych i dekoracji pokazuje, że niektóre z ośmiokątnych mieczy na północy są najwyraźniej replikami form południowoniemieckich. Inne elementy mogą być prawdziwym importem lub produktem wędrujących rzemieślników.
ZOBACZ: Niemcy: Aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut. Na celowniku drogie modele
Większość pozostałości z epoki brązu w okolicach Nördlingen należy do kultury Urnfield, która pojawiła się około 1300 r. p.n.e.. Kultura Urnfield wyrosła z poprzedzającej ją kultury Tumulus i rozwinęła zaawansowane umiejętności obróbki metalu w brązowej broni i zbroi.
Czytaj więcej