Intel inwestuje w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: To wielki moment
- Inwestycja Intela będzie kluczową częścią systemu dostaw zaawansowanych technologii - powiedział Mateusz Morawicki o planach amerykańskiej firmy. - To wielki moment, nie tylko dla naszego kraju - dodał. Intel ogłosił, że zainwestuje 4,6 mld dolarów oraz zatrudni 2 tys. osób w Polsce. Na miejsce wybrano okolice Wrocławia.
Amerykańska firma ogłosiła w piątek, że w zakładzie integracji i testowania półprzewodników chce zainwestować 4,6 mld dolarów i zatrudnić 2 tys. osób. Dodano, że na lokalizację swojego zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników wybrano okolice Wrocławia.
- Jedno z kluczowych ogniw w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii będzie zakotwiczone w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji firmy Intel.
- To jest coś niezwykle ważnego, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo i wpływają na rozwój technologiczny, będą tworzone w naszym kraju - dodał.
Szef rządu podkreślił, że to "wielki moment, nie tylko dla Polski". - Ta inwestycja to element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata. Ma ona na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników - przekazał.
- To największa inwestycja greenfield w Polsce. Mogę powiedzieć, że wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca - powiedział premier. Podkreślił, że planowana inwestycja "daje ogromną satysfakcję i warto było się o nią starać".
Morawiecki: To potężny filar współpracy polsko-amerykańskiej
- Covid i zmiany geopolityczne na świecie, wojna w Ukrainie pokazują, jak ważne jest przebudowanie łańcuchów dostaw w taki sposób, aby były one niezależne od zawirowań globalnych, niezależne również od tych porządków, od tych reżimów międzynarodowych, na których nie zawsze można polegać - przekazał Morawiecki.
Szef rządu dodał, że "od tej inwestycji Intela Polska będzie kluczową częścią systemu dostaw zaawansowanych technologii".
- Do tej bardzo rozbudowanej i bardzo bliskiej współpracy międzynarodowej w zakresie dyplomacji, ale także polityki obronnej, dodajemy dziś nie cegiełkę, ale potężny filar współpracy handlowej, gospodarczej, która jednocześnie jest współpracą w obszarze bezpieczeństwa - zaznaczył premier.
Premier dodał, że "jako Polska zrobimy wszystko, aby tak znakomici inwestorzy czuli się u nas dobrze, chcieli rozwijać swój biznes i byli znakiem współpracy polsko-amerykańskiej".
ZOBACZ: Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie powstanie w Polsce. Rekordowa inwestycja w Małopolsce
Intel to firma technologiczna z siedzibą w Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA. Została założona w 1968 r. i jest jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. W Unii Europejskiej zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.
Czytaj więcej