Warszawa. Akcja "Bezpieczny przejazd". Służby opublikowały nagranie edukacyjne

Polska
Warszawa. Akcja "Bezpieczny przejazd". Służby opublikowały nagranie edukacyjne
PAP/Paweł Supernak
Symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem osobowym na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Golędzinowskiej w Warszawie

Lokomotywa z impetem uderzyła w samochód osobowy na przejeździe kolejowym w Warszawie - na szczęście to nie opis realnego wypadku, a symulacja wykonana w ramach akcji "Bezpieczny przejazd". Jej celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń czyhających na torach.

PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach akcji "Bezpieczny przejazd" zorganizowały w środę na warszawskiej Pradze-Północ symulowane zderzenie auta z jadącym pociągiem.

 

"Dlaczego bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych jest takie ważne? Zobaczcie co może się stać, jeżeli nie zostanie zachowana ostrożność" - czytamy we wpisie policji, która opublikowała nagranie z inscenizacji. 

 

 

Po zatrzymaniu się lokomotywy, do symulowanej akcji przystąpiły służby - strażacy, medycy, policjanci i sokiści - prezentując, w jaki sposób ratuje się ofiary wypadku.

Awaria samochodu na przejeździe kolejowym. Co robić?

Zrealizowane zostały trzy scenariusze. Poza zderzeniem zaprezentowano też, jak zachować się, w sytuacji, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa nad przejeździe oraz co zrobić, żeby sforsować szlaban. 

 

Twórcy akcji radzą, żeby w momencie awarii auta na torach nie panikować. Według wskazówek należy opuścić pojazd i dopilnować, żeby pasażerowie zrobili to samo. 

 

ZOBACZ: Prostyń. Wjechał na zamknięty przejazd kolejowy. Maszynista musiał gwałtownie hamować

 

Po zejściu z torowiska należy podejść do rogatek, a dokładniej do ich napędów, czyli skrzynek, na których znajdują się (od strony torów) żółte naklejki. Na nich są dziesięciocyfrowe numery przejazdu. W momencie podania ich operatorowi, możliwa będzie lokalizacja i przekazanie dokładnego miejsca zdarzenia służbom. 

 

Wtedy włączana jest "procedura 112", która pozwala natychmiast wstrzymać ruch na danym odcinku kolejowym.

 

 

Pojawiła się też symulacja, w której kierowca znalazł się na zamkniętym przejeździe. W takiej sytułacji  zaleca się, zamiast ustawiania samochodu równolegle do torów, ruszyć powoli i wyłamać rogatkę. 

 

 

To była kolejna edycja akcji "Bezpieczny przejazd". Relacja z zeszłorocznego pokazu pojawiła się na Interii.

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie