Ogromna lawina w Austrii. Geolodzy winią zmiany klimatyczne
Ogromna lawina zeszła na granicy austriacko-szwajcarskiej. Ze szczytu w paśmie górskim Silvretta oberwały się skały ważące tysiące ton. Geolodzy winią za incydent topnienie śniegu oraz rozmarzanie wiecznej zmarzliny, spowodowane zmianami klimatycznymi.
Lawina zeszła w niedzielę z austriackiego szczytu Fluchtorn w Tyrolu, w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Większość skał spadła do górskiego strumienia.
- Setki metrów szczytu po prostu się oberwały - powiedział lokalnym mediom Christian Walter, szef ratownictwa górskiego w austriackim regionie Galtür.
ZOBACZ: Austria. Lawina w Tyrolu. Nie żyje sześć osób
Na miejsce wysłano od razu helikoptery ratunkowe. Jak dotąd nie stwierdzono jednak, aby na skutek lawiny bezpośrednio ucierpieli ludzie.
Zdaniem geologów, na których powołuje się agencja APA, za incydent odpowiada topnienie lodowca i rozmarzanie wiecznej zmarzliny. Zjawiska te spowodowane są globalnym ociepleniem i związanym z nim zmianami klimatycznymi.
Ogromna lawina w Austrii. Nagranie obiegły sieć
Media społecznościowe obiegły zarejestrowane przez świadków. Na jednym z filmów widać skały staczające się ze szczytu góry. Kolejny film ukazuje skutki incydentu widoczne z helikoptera.
Jeszcze inne wideo ukazuje błoto wpadające do pobliskiej rzeki. "Zdjęcia uchwycono w Tyrolu, w pobliżu granicy ze Szwajcarią" - czytamy w opisie nagrania.
Zagrożenie lawinowe w Tyrolu. Ewakuowano 50 osób
Z powodu zagrożenia lawinowego w zeszłym miesiącu ewakuowano 50 mieszkańców szwajcarskiej wioski Brienz w Graubünden. Zaniepokojenie warunkami wyraziły także władze niemieckiego regionu Allgäu. Stwierdzono jednak, że w przypadku zejścia lawiny, nie dotknie ona mieszkańców.
"Zamieszkane rejony mogłyby co najwyżej być narażone na chmurę pyłu, powstałą po oberwaniu się skał" - stwierdził rzecznik regionu.
Czytaj więcej