Złote algi w próbkach z Kanału Gliwickiego. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat
Wyniki badań próbek wody z Kanału Gliwickiego wskazują na obecność złotej algi - przekazał w komunikacie GIOŚ. W sobotę w tym zbiorniku wodnym zebrano blisko pół tony martwych ryb. Wówczas informowano, że nic nie wskazuje na algi i produkowane przez nie toksyny.
"Ostatnie wyniki badań wykonanych 10 czerwca wskazują na obecność "złotej algi". W wodzie stwierdzono również gwałtowny spadek stężenia tlenu do poziomu 28 proc. Przy zakwicie "złotej algi" poziom tlenu gwałtownie rośnie nawet do 200 proc." - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w mediach społecznościowych.
Badania wykonane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ zajęły się próbkami pobranymi w Kanale Kędzierzyńskim oraz Kanale Gliwickim.
Powodem badania było to, że w sobotę w Kanale Gliwickim zebrano 450 kilogramów martwych ryb.
Złote algi w Odrze. Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał komunikat
7 czerwca ministerstwo poinformowało, że od 26 lipca 2022 roku do 15 maja 2023 roku Centralne Laboratorium Badawcze Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziło prawie 57 tys. analiz. Próbki były pobierane dwa razy w tygodniu w 27 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze oraz 9 stacjach automatycznych.
Od 30 maja 2023 roku na stronie gov.pl/odra udostępniane są dane monitoringu automatycznego Odry.
ZOBACZ: Minister: Za zatrucie Odry odpowiada Matka Natura. Nie było nielegalnych zrzutów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że na Odrze prowadzone są działania w celu neutralizacji zakwitu złotej algi lub co najmniej kontrolowanie jego rozwoju.
"Takie działania zostały przeprowadzone pod koniec maja 2023 roku w Kanale Gliwickim, a wcześniej na starorzeczach pojawiły się siatki ochronne zapobiegające wpływaniu ryb w miejsca zakwitu złotej algi - wskazano w wydanym wówczas komunikacie.
Czytaj więcej