Ukraina: Ukraińscy żołnierze wyzwolili Błahodante. W akcji pomogły polskie Rosomaki
Ukraińskie wojsko odbiło z rąk rosyjskiego najeźdźcy miejscowość Błahodante w obwodzie donieckim. O tym osiągnięciu poinformowała 68. samodzielna brygada im. Ołeksego Dowbusza Sił Zbrojnych Ukrainy. Według komunikatu Rosjanie "stawiali opór do samego końca", nie powstrzymało to jednak ukraińskich żołnierzy i polskich Rosomaków.
Z oświadczenia 68. brygady wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miejscowość Błahodante. Na Ukrainie znajduje się kilka miejscowości o takiej samej nazwie. W komunikacie brygady nie sprecyzowano, o którą chodzi, ale najpewniej odbito Błahodante w obwodzie donieckim. Tak podały m.in. agencja Interfax-Ukraina i Ukrinform.
ZOBACZ: Zacięte "walki o każdy metr" Bachmutu. Co czują żołnierze w "piekle, które było miastem"?
Agencja Ukrinform poinformowała, że wioska Błahodante znajduje się na północ od Bachmutu, który wciąż pozostaje miejscem najbardziej zaciętych walk na froncie. Rosyjscy żołnierze twierdzili, że kontrolują miejscowość od stycznia tego roku.
W akcji brała udział 68. brygada im. Ołeksego Dowbusza, ale także sąsiednie jednostki Wojsk Obronnych Ukrainy, w tym trzy bataliony zmechanizowane oddzielnej Brygady Prezydenckiej. Formacje odbiły osadę i wzięły do niewoli rosyjskich bojowników.
"W trakcie operacji udało się wziąć do niewoli wojskowych rosyjskich. Uzyskane od nich informacje pomogą w dalszym wyzwalaniu ziemi ukraińskiej spod okupacji" - przekazała ukraińska brygada.
Na znak wyzwolenia Błahodante armia wywiesiła w dużym, zniszczonym budynku ukraińską flagę.
Błahodante odbite. Pomogły polskie Rosomaki
W akcji pomogły polskie opancerzone transportery Rosomaki. Ukraińscy żołnierze napisali o polskim sprzęcie, że był "niepowstrzymany".
"Okupanci opierali się do końca, ale nie wytrzymali nacisku niezatrzymanych Rosomaków" - podano w komunikacie 68. samodzielnej brygady im. Ołeksego Dowbusza.
ZOBACZ: Drugi największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski. Za Rosomaki dla Ukrainy zapłacą Stany i UE
Na początku kwietnia potwierdzono, że Ukraina kupi od polski przynajmniej 100 sztuk Rosomaków, które produkowane są w Siemianowicach Śląskich.