Prawie pół tony śniętych ryb w Odrze. Ministerstwo: Badania nie wskazują na złote algi

Polska
Prawie pół tony śniętych ryb w Odrze. Ministerstwo: Badania nie wskazują na złote algi
Polsat News
W Kanale Gliwickim zebrano ponad 450 kg śniętych ryb

"W Kanale Gliwickim stwierdzono śnięcie 450 kg ryb. Wstępne analizy wskazują na gwałtowny spadek tlenu, miejscami do 45 proc. Badania w ramach monitoringu interwencyjnego nie wskazują na obecność złotej algi i wytwarzanych przez nią toksyn" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort środowiska przekazał, że 10 czerwca w Kanale Gliwickim zebrano blisko pół tony martwych ryb. Jako prawdopodobną przyczynę wskazano gwałtowany spadek zawartości tleny w wodzie – miejscami do poziomu 45 proc. 


Służby mają zbadać, co doprowadziło do tak dużego spadku tlenu. 

Śnięte ryby w Odrze 

"Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) z 7 czerwca bieżącego roku, realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują na obecność 'złotej algi'. Badania nie wskazują również na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn" - czytamy w opublikowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska komunikacie.  

 

 

"Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz. Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ, obecni są również przedstawiciele PZW" - informuje ministerstwo. 

 

Monitoring Odry

7 czerwca ministerstwo poinformowało, że od 26 lipca 2022 roku do 15 maja 2023 roku Centralne Laboratorium Badawcze Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziło prawie 57 tys. analiz. Próbki były pobierane dwa razy w tygodniu w 27 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze oraz  9 stacjach automatycznych.

 

Od 30 maja 2023 roku na stronie gov.pl/odra udostępniane są dane monitoringu automatycznego Odry. 

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Piotr Nieznański: Złote algi - wskazówka, że zawinił człowiek

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że na Odrze prowadzone są działania w celu neutralizacji zakwitu złotej algi lub co najmniej kontrolowanie jego rozwoju.

 

"Takie działania zostały przeprowadzone pod koniec maja 2023 roku w Kanale Gliwickim, a wcześniej na starorzeczach pojawiły się siatki ochronne zapobiegające wpływaniu ryb w miejsca zakwitu złotej algi - wskazano w wydanym wówczas komunikacie.

 

adn / map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie