Biała Podlaska: Salmonella w przedszkolu. Kilkanaście dzieci zatrutych
14 podopiecznych jednego z bialskich przedszkoli zatruło się salmonellą. Zachorował także jeden z pracowników. Dwoje dzieci wymaga hospitalizacji, a sanepid nakazał zamknięcie placówki co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Władze przedszkola zapewniają, że wypełnia zalecenia służb sanitarnych. - Jest nam przykro - komentuje dyrektorka.
Objawy zatrucia salmonellą stwierdzono u 14 dzieci oraz jednego pracownika Przedszkola Samorządowego nr 6. Dwoje podopiecznych trafiło do szpitala.
Bialski sanepid zapewnia, że gdy tylko dowiedział się o problemie, "natychmiast przeprowadził kontrolę placówki", jak również przeanalizował, skąd pochodziło podane w przedszkolu jedzenie i w jakich warunkach je przechowywano.
ZOBACZ: "Interwencja". Bronią dyrektor szkoły. Była jedyną kandydatką, ale nie wygrała konkursu
- Pobrano próbki sanitarne do badań laboratoryjnych. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne z rodzicami oraz personelem przedszkola, zlecono także badania u dzieci i osób potencjalnie narażonych na zakażenie - powiedziała Agnieszka Dados, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Lublinie, cytowana przez "Dziennik Wschodni".
Zatrucia salmonellą w przedszkolu. Placówka zamknięta
Dyrektor placówki Marzenna Andrzejuk przyznała, że jeszcze wcześniej - w połowie maja - dwóch rodziców zgłosiło, że u ich dzieci wykryto salmonellę.
- Sanepid pobrał wymazy na obecność pałeczek bakterii z naszego przedszkola, w tym m.in. z kuchni, ale wyniki były ujemne. Zatem ogniskiem zakażenia nie była nasza placówka - opisała gazecie kierowniczka przedszkola.
ZOBACZ: Kontrole w kuratoriach oświaty. Aktywiści sprawdzili działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci
Oświatowa placówka będzie zamknięta co najmniej do środy. Dyrekcja zapewnia, że wdrożyła w życie wszystkie zalecenia sanepidu, a pomieszczenia są ozonowane. - Jest nam przykro - stwierdziła Andrzejuk.
Jak rozpoznać zatrucie salmonellozą?
Salmonella to bakterie - pałeczki z rzęskami, dzielące się na kilka rodzajów. Dolegliwości jelitowo-żołądkowe, nazywane salmonellozą, wywołuje jeden z nich. Inne odpowiadają np. za dur brzuszny.
Zakazić się salmonellą można, jedząc pokarm zanieczyszczony odchodami albo pochodzący od chorych zwierząt. Ryzyko istnieje zwłaszcza, jeśli żywność zawiera w sobie jaja. Do objawów zatrucia należą gorączka, wymioty, bóle brzucha i biegunka.
Czytaj więcej