Niemcy: Zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Groźny dla człowieka
Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Niemczech. Do kraju dotarł wraz z ptakami wędrownymi. Hyalomma - ze względu na wielkość - określany jest gigantem. Może przenosić groźne, czasem nawet śmiertelne w skutkach, choroby.
Borelioza przenoszona jest przez kleszcze i to coraz częściej. Pajęczaki te chowają się w lesie, trawie, łące, w ogrodzie.
W Niemczech zaobserwowano nowy gatunek kleszcza-giganta. Może być on szczególnie niebezpieczny. Mowa o gatunku Hyalomma pochodzącego z Afryki i południowej Azji, czyli obszarów tropikalnych.
Jest on znacznie większy niż "nasze" kleszcze. Instytut Roberta Kocha podkreśla, że nawet dwukrotnie od zwykłego kleszcza drzewnego.
Jego cechą charakterystyczną są też nogi w paski.
ZOBACZ: Kleszcze atakują. Drastycznie wzrasta liczba chorych na boreliozę
Kleszcz ten może przenosić różne patogeny, niektóre będące bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne, dla ludzi.
Przykład? Arbowirus powodujący gorączkę krwotoczną - czytamy na portalu Ruhr 24.
Bardziej prawdopodobnym jest przeniesienie przez tego pajęczaka gorączki plamistej. Wywołuje ją bakteria Rickettsia aeschlimanni.
Larwy kleszczy Hyalomma docierają do Niemiec wraz z ptakami wędrownymi. Nie ustalono, czy ten gatunek może rozwijać się w kraju w dłuższej perspektywie, choć RKI ostrzega, że dalszy wzrost temperatur i coraz niższa wilgotność mogą się do tego przyczynić.
Borelioza. Jak się chronić?
Przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu chronią szczepionki, a przed boreliozą mogą nas uchronić jedynie odpowiedni strój i czujność. - Kwestia zabezpieczenia nogawek, kwestia zabezpieczenia szyi, dlatego że kleszcz, który spadnie na ubranie, ma duże szanse odpaść od ubrania, natomiast jeżeli się dostanie na skórę, to wtedy zacznie wędrować - wyjaśniał niedawno na antenie Polsat News Jacek Sidorko, starszy specjalista służby leśnej, Nadleśnictwo Kliniska.
ZOBACZ: Sanepid skontrolował środki do zwalczania komarów i kleszczy. Wycofano prawie 200 produktów
W takim przypadku, kleszcz zacznie szukać najlepszego dla siebie miejsca. Najczęściej są to ręce, nogi, zgięcia stawów, pachwiny i fałdy skórne, czyli miejsca ciepłe i dobrze ukrwione. - Każde ukąszenie kleszcza powinno być obserwowane, każdy z nas powinien zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się właśnie rumień na skórze, czy nie ma jakiegoś owrzodzenia - zaznaczył dr n. med. Piotr Michoń, lekarz rodzinny, internista.
Od początku roku do końca kwietnia w Polsce zdiagnozowano ponad 2700 przypadków boreliozy, to dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
Czytaj więcej