Wielka Brytania: Urodziły się dzieci z genami od trzech osób. Metoda ma zapobiegać chorobom
Na świat przyszły pierwsze w Wielkiej Brytanii dzieci, których geny pochodzą z DNA trzech osób. To specjalna, nowatorska procedura, która ma pozwolić na wykluczenie dziedziczności nieuleczalnych chorób.
Jak informuje "Guardian", procedura polega na dawstwie mitochondrialnym. Do stworzenia zarodków w zabiegu in vitro wykorzystano DNA rodziców - ojca i matki oraz trzeciej osoby - kobiety, której geny były wolne od szkodliwych mutacji noszonych w DNA biologicznej matki.
Dziecko powstało więc z plemników i komórki jajowej rodziców, otrzymało też niewielką liczbę genów anonimowej dawczyni. Badania nad projektem zainicjowali lekarze z Newcastle Fertility Centre. Mają one pomóc kobietom z mutacjami mitochondrium uniknąć ryzyka narodzin dziecka z mutacjami w genach.
ZOBACZ: Michał Wójcik w "Gościu Wydarzeń": Fragmentu o in vitro nie powinno być w podręczniku do HiT
Brytyjskie prawo zezwala na taką procedurę od 2015 roku. Urząd ds. Płodności i Embriologii przekazał "Guardianowi", że liczba urodzeń dzieci w nowatorskiej procedurze jest mniejsza niż pięć. Nie podano dokładnych informacji ze względu na obawy o poufność informacji pacjentów.
Jak przebiega zabieg? Zdrowe mitochondria wchodzą w miejsce wadliwych
Technicznie cały zabieg składa się z kilku etapów. Najpierw nasienie ojca jest wykorzystywane do zapłodnienia komórki jajowej matki oraz dawczyni genów. Następnie materiał genetyczny z komórki jajowej dawcy jest usuwany i zastępowany materiałem genetycznym z zapłodnionej komórki pary.
Taka komórka ma pełny zestaw chromosomów od obojga rodziców, ale zawiera zdrowe mitochondria dawczyni, zamiast wadliwych, pochodzących od matki. Ostatecznie komórka jest wszczepiana do macicy matki.
Przypadki podobnych narodzin znane są na świecie. Doszło do nich chociażby w Grecji w 2019 roku i dwa lata wcześniej w USA.
Czytaj więcej