TK: Julia Przyłębska odwołała rozprawę w sprawie sporu kompetencyjnego. Brak pełnego składu
Julia Przyłębska odwołała wtorkowy termin rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym o prawo łaski. Rozprawa była przewidziana w pełnym składzie TK. Jednak, jak po 12:00 ogłosiła prezes Julia Przyłebska, na rozprawę stawiło się 10 z 15 sędziów.
- O 12:00 miała odbyć się rozprawa w sprawie dotyczącej sporu kompetencyjnego między prezydentem RP a Sądem Najwyższym z wniosku marszałka Sejmu RP. Na naradę i rozprawę stawiło się 10 z 15 obecnych w TK sędziów. W tym stanie rzeczy podjęłam decyzję o odwołaniu dzisiejszego terminu rozprawy, a nowy termin zostanie wyznaczony z urzędu - ogłosiła Julia Przyłębska we wtorek.
Nieobecny był m.in. wiceprezes TK Mariusz Muszyński.
- Typowa sytuacja w przejętym przez PiS Trybunale Konstytucyjnym, który już dawno stracił swoją ustrojową rolę. (...) Mamy dziś degrengoladę w TK, chaos i totalnie upolitycznienie - skomentował poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.
- Nie było pana sędziego Muszyńskiego, który jest sprawozdawcą w tej sprawie, więc bez sprawozdawcy trudno byłoby to przeprowadzić - powiedział z kolei Marek Ast, przewodniczący komisji sprawiedliwości.
Projekt o zmianach w TK
Posłowie PiS złożyli 4 maja w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który zakłada zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego i pełnego składu TK do dziewięciu sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli.
Od miesięcy w TK trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie (15 osób). Krzysztof Sobolewski przekazał, że "projekt będzie procedowany na przyszłym posiedzeniu Sejmu i wtedy zostanie poddany pod głosowanie".
ZOBACZ: Zmiany w TK przyznaniem się do bezradności PiS? Artur Soboń odpowiada
- Dzisiaj procedowane są projekty tylko i wyłącznie związane z rolnictwem, z sytuację, jaką mamy w kwestii zboża, która wynika z wojny na Ukrainie. Chcemy uregulować to dwiema ustawami i one są jedynym punktem obrad Sejmu - dodał.
- Projekt o zmianach w TK będzie procedowany na kolejnym posiedzeniu, czyli 25-26 maja, a potem trafi do Senatu więc to nie będzie związane z terminem rozpatrzenia wniosku pana prezydenta w sprawach ustawy o SN. To nie będzie miało jedno z drugim żadnej korelacji - podkreślił.
Nieprawomocny wyrok wobec Mariusza Kamińskiego
Spór kompetencyjny ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa CBA i ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA.
Sprawa ta ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra MSWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.
WIDEO: Julia Przyłębska odwołała wtorkowy termin rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego
Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę. Od tego orzeczenia SO kasacje do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi.
Postępowanie kasacyjne w SN w tej sprawie zostało jednak zawieszone 1 sierpnia 2017 r. SN uzasadnił wtedy swoją decyzję wszczęciem przez TK sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem ws. prawa łaski.
Skierowana do TK w czerwcu 2017 r. przez marszałka Kuchcińskiego sprawa sporu kompetencyjnego dotyczy tego, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy SN może dokonywać jej wiążącej interpretacji.
ZOBACZ: Paprocka o statusie Przyłębskiej w TK: Stanowisko prezydenta jest jasne
Kwestia sporu kompetencyjnego wyniknęła na kanwie uchwały SN z końca maja 2017 r. Wówczas siedmioro sędziów SN - w odpowiedzi na pytanie sędziów SN rozpatrujących kasację ws. b. szefów CBA - uznało, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. Byli szefowie CBA nie zostali zaś prawomocnie skazani.
Po skierowaniu sporu kompetencyjnego do TK Sąd Najwyższy zawiesił swoje postępowanie. Jednak na przełomie lutego i marca br. poinformowano, że SN podjął to postępowanie kasacyjne z urzędu. Odwieszenie sprawy otworzyło drogę do wyznaczenia w niej terminu rozprawy w SN - na 6 czerwca br.
Czytaj więcej