2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego. Można to zrobić do północy
W tym roku to nie ostatni dzień kwietnia, a drugi dzień maja jest ostatnim momentem, aby rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić drogą elektroniczną lub tradycyjnie - na papierze. Tę drugą formę wybiera zaledwie co dziesiąty podatnik. Jeżeli nie zrobimy nic, system elektroniczny sam uzna PIT za wypełniony i go zaakceptuje.
Ostateczny termin składania zeznań podatkowych przypada zazwyczaj na koniec kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia wypadł w niedzielę, 1 maja to święto, więc podatnicy na rozliczenie mają czas dziś do północy.
Bez kolejek w urzędach skarbowych
Kamera Polsat News odwiedziła II Urząd Skarbowy w Rzeszowie. Nie było w nim kolejek. Nic dziwnego - zaledwie co 10 podatnik wybiera tą tradycyjną, klasyczną papierową, formę złożenia zeznania w swoim urzędzie skarbowym.
- Kolejek w naszym urzędzie nie ma. Większość osób składa deklaracje przez internet, za pomocą usługi Twój e-PIT - mówi Witold Plesnar z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.
- Niektórzy są przyzwyczajeni do wersji papierowych. Widzimy, że składają te zeznania jeszcze dziś - dodaje.
Twój e-PIT
Każdy, kto chce zobaczyć swoje rozliczenie, może wejść na stronę podatki.gov.pl i zalogować się profilem zaufanym, przez aplikację mObywatel albo podając dane podatkowe. W usłudze Twój e-PIT znajdziemy deklaracje, które zostały zostały przygotowane przez ministerstwo finansów. Wystarczy tylko je potwierdzić. Z takiego udogodnienia nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy musza rozliczyć się sami.
Przed zaakceptowaniem PIT-u warto go jednak dokładnie sprawdzić. Można zmienić sposób rozliczenia na wspólne rozliczenie z małżonkiem, dodać ulgi czy wskazać organizację, której chcemy przekazać 1,5% podatku.
ZOBACZ: Jak rozliczyć PIT w 2023 roku przez internet i szybko dostać zwrot podatku?
Tym, którzy nie zdążą lub zrezygnują z rozliczenia, system automatycznie po północy zaakceptuje przygotowany przez skarbówkę formularz.
Osoba, która najszybciej wypełniła deklarację podatkową przez internet, zrobiła to w zaledwie 3 sekundy. Najmłodsza osoba, która skorzystała z takiej możliwości, miała 18 lat, a najstarsza 108.
WIDEO: Zobacz materiał Polsat News
Przekaż 1,5% podatku
W tym roku więcej pieniędzy z naszych podatków trafi do organizacji pożytku publicznego. W poprzednich latach można było przekazać 1% podatku, w tym roku 1,5%.
Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat zachęca do wsparcia podopiecznych fundacji. - Działamy 26 rok, mamy 42 tys. podopiecznych. W zeszłym roku pomogliśmy 2,4 tys. dzieci - podkreśla.
ZOBACZ: Prezes Fundacji Polsat: Prezent w postaci 1,5 proc. podatku jest nie do przecenienia
W zeszłym roku z jednego procenta podatku na konta organizacji pożytku społecznego trafił miliard 114 milionów złotych.
Kara za niezłożenie PIT-u w terminie
Za nierozliczenie się z urzędem skarbowym grożą poważne konsekwencje finansowe. Najniższa kwota, jaką przyjdzie zapłacić to 10 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 345 złotych. Maksymalna to 17 tys. 450 złotych.
Czytaj więcej