19. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda: Łezka w oku się kręci
- Cieszymy się z 19 lat Polski w Unii Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. - Pokolenie polskiej młodzieży, która urodziła się w 2004 roku to już pokolenie ludzi pełnoletnich - przekazał. Prezydent dodał, że Polska rozpocznie prezydencję w Radzie UE w I półroczu 2025 roku.
- Łezka w oku się kręci, gdy pomyśli się, że jesteśmy częścią tego wielkiego projektu - jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Duda. - Doskonale ją odczuwamy, i do niej bardzo się przyzwyczailiśmy - przekazał.
Prezydent dodał, że "Polska niewiele różni się od najbogatszych krajów Unii Europejskiej". - To jest efekt ciężkiej pracy. Jesteśmy wdzięczni Polakom - stwierdził. Jak dodał, wyjazdy w ramach wspólnoty odbywają się bez paszportów.
- Będziemy mieli polską prezydencję w Radzie UE w I półroczu 2025 r. - poinformował prezydent. - Priorytetem naszej prezydencji będzie zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - dodał.
Prezydent przekazał, że "odbudowa Ukrainy i nasza partycypacja w tej odbudowie będzie ważnym punktem w programie".
- Będziemy czynili wszystko, żeby Ukraina stała się razem z Mołdawią częścią UE. Trzeba przyjąć także państwa Bałkanów Zachodnich - zauważył Andrzej Duda.
Prezydent: Głos władz Polski jest słyszalny ma arenie międzynarodowej
- Jednym z najważniejszych punktów, jakie są w konstytucji, dotyczące polityki zagranicznej i naszego członkostwa w Unii Europejskiej, jest zasada współdziałania władz. Chcemy, żeby ta współpraca była przez polskie władze realizowana jak najbardziej sprawnie - przekazał prezydent.
- Dzisiaj patrzymy z premierem w przyszłość. Mamy też swoje doświadczenia, jeżeli chodzi o współpracę, jeżeli chodzi o realizację polityki międzynarodowej, jeżeli chodzi również o spojrzenie na polską konstytucję - zauważył Andrzej Duda.
Jak powiedział prezydent, "rośnie międzynarodowa pozycja Polski". - Głos władz Rzeczypospolitej, który wybrzmiewa na arenie międzynarodowej w różnych gremiach jest słyszalny. Polska w każdym przypadku mówi jednym głosem - dodał.
- To jest właśnie ta znakomita realizacja zasady współdziałania. Chcemy, żeby ta współpraca była przez polskie władze realizowana w sposób jak najbardziej sprawny, także na przestrzeni najbliższych lat - przekazał prezydent.
WIDEO: 19. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda: Łezka w oku się kręci
Premier: Znajdujemy się na geopolitycznym rozdrożu
- Wstępując do Unii Europejskiej, jednocześnie wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji. Dopełniła się pewna sprawiedliwość dziejowa i to, co Polsce od dawna należało się, zostało wtedy zrealizowane - powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Dudą.
- Na poziomie politycznym widzimy bardzo wyraźnie, że te państwa Unii Europejskiej, które charakteryzują się ciągłością, mają dobry poziom współpracy między wszystkimi elementami, lepiej radzą sobie z realizacją fundamentalnych zadań związanych z transformacją gospodarki z podniesieniem jakości życia - powiedział premier.
- Dziś jest dzień radosny, ale z drugiej strony to dzień, który jest dniem refleksji. Każdy, kto widzi, że znajdujemy się na geopolitycznym rozdrożu - wskazał szef rządu.
Morawiecki zauważył, że "przyszło nam rządzić i wykonywać różne trudne obowiązki związane z naszymi rolami, w czasie bardzo głębokiego kryzysu politycznego na świecie".
Premier: Gdyby nie Stany Zjednoczone nie byłoby dziś wolnej Ukrainy
- Dość wspomnieć tutaj przede wszystkim agresję Rosji przeciw Ukrainie, która oby nie była pierwszą kostką domina, która spowoduje coraz gorsze scenariusze na całym świecie - podkreślił premier. - Dlatego potrzebna jest przede wszystkim silna wspólnota transatlantycka - zauważył.
- Nie istniałaby dzisiaj wolna, niepodległa Ukraina bez Stanów Zjednoczonych. Gdyby nie one nie byłoby Ukrainy, wojska rosyjskie byłyby nad granicą województwa podkarpackiego, lubelskiego. Taka byłaby rzeczywistość. Dlatego wszystkie siły w Europie, które sprzeniewierzają się idei transatlantyckiej, umocnieniu tej idei, nie działają na rzecz stabilności - zauważył premier.
- Chcemy być częścią tej Unii Europejskiej, która szanuje suwerenność państw członkowskich - przekazał Mateusz Morawiecki. - Rola państw narodowych jest nie do przecenienia - podsumował.
19. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Z tego powodu w kraju odbywają się wydarzenia okolicznościowe, które upamiętniają tę historyczną datę.
- Jesteśmy z tego wstąpienia bardzo zadowoleni. Stała się to dla nas codzienność - powiedziała ekipie "Wydarzeń" jedna z warszawianek.
ZOBACZ: Andrzej Duda o tym, jak zakończyć wojnę: Odcinanie Rosji tlenu
- Przyjęcie nas do Unii Europejskiej spowodowało, że mamy taki piękny kraj - przekazała jedna z osób świętujących 19. rocznicę wstąpienia Polski do UE. - Dzięki temu też jesteśmy wolnym i suwerennym państwem - dodała.
W Łazienkach Królewskich w Warszawie przewidziano dużo atrakcji dla zwiedzających. Wstęp do muzeum w ogrodach jest bezpłatny.
Czytaj więcej