Trwa sezon na ospę wietrzną. Nie wszyscy przechodzą ją łagodnie

Polska
Trwa sezon na ospę wietrzną. Nie wszyscy przechodzą ją łagodnie
Polsat News
Ciężki przebieg ospy wietrznej wymaga hospitalizacji

Ospa wietrzna nie odpuszcza i atakuje najmłodszych. Z reguły dzieci przechodzą ją łagodnie. Zdarzają się jednak poważne powikłania. Najczęściej są to bakteryjne nadkażenia skóry, które mogą prowadzić do sepsy oraz zapalenia móżdżku.

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną. W przypadku przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą chorą szansa, że dojdzie do zarażenia wynosi 95 procent. Dlatego tak dużo dzieci zaraża się od siebie nawzajem w żłobkach - przekazała reporterka Polsat News Dorota Wleklik.

 

- Córka przyniosła z przedszkola ospę. Nauczycielka nam przekazała, że teraz tam szaleje ospa - powiedziała Agnieszka, mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego.

 

- W przypadku młodszego dziecka choroba trwała dwa tygodnie. Starsze przechodziło ospę dłużej - przekazała. Matka dodała, że dopiero po trzech tygodniach pobytu w domu, córka mogła wrócić do szkoły. 

"Ospa wietrzna może dawać także ciężkie zapalenia płuc i móżdżku"

Należy pamiętać, że ospa wietrzna nie zawsze przebiega łagodnie. W kwietniu do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim trafiło sześciu małych pacjentów.

 

Dlatego należy obserwować dziecko. Gdy zdarzy się wysoka temperatura, biegunka i apatia - warto pojawić się u lekarza.

 

WIDEO: Trwa sezon ospy wietrznej. Nie wszyscy przechodzą ją łagodnie

 

 

- Jeśli dziecko zacznie nam gorączkować, jeśli stan ogólny zacznie się pogarszać to trzeba pokazać się lekarzowi rodzinnemu - powiedział lekarz Tomasz Szatkowski, kierownik Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. - Wtedy jeśli jest problem, jeśli są zmiany skórne cieknące i ropne, to lekarz rodzinny decyduje, czy przekazać dziecko do szpitala - dodał.

 

ZOBACZ: Naukowcy: szczepionka przeciw COVID-19 chroni też zdrowie psychiczne

 

- W przeciągu ostatniego miesiąca mieliśmy sześć przypadków powikłań osp wietrznych. Były to nadkażone zmiany skórne, w jednym wypadku wystąpiła nawet posocznica - przekazał lekarz. - Ospa może dawać także ciężkie zapalenia płuc i móżdżku - podsumował.

 

Zakażenia trudno uniknąć, ale można uczynić jego przebieg znośniejszym dzięki szczepionce przeciw ospie. W Gorzowie Wielkopolskim dla dzieci w żłobkach są one bezpłatne - właśnie trwa tydzień szczepień. Gdy dziecko jest starsze, koszt takiego wynosi 250 zł. 

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie