Kaczyński o zwiększeniu polskiej armii: Musimy być przygotowani na każdą ewentualność
- Nie wiemy, jak może się zakończyć wojna na Ukrainie. Są przesłanki, żeby sądzić, że ona może się zakończyć kompromisem, a nie rozstrzygnięciem ostatecznym. Nowe niebezpieczeństwa mogą przyjść niedługo - powiedział Jarosław Kaczyński podczas otwarcia konferencji dotyczącej rocznicy uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny. - Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - dodał prezes PiS.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak otworzyli konferencję "Rok od ustawy o obronie Ojczyzny – Rok ważnych zmian" w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
ZOBACZ: MON: Pierwszy egzemplarz FA-50 już w polskich barwach
Uczestnicy konferencji mają przeanalizować i podsumować zmiany w sferze obronności i w Siłach Zbrojnych RP, które umożliwiło wprowadzenie tej ustawy.
Prezes PiS: Musimy budować zwycięską armię
- Armia musi dziś być armią odpowiednio liczną i odpowiednio uzbrojoną w różnych aspektach, zarówno jeżeli chodzi o zdolności ogniowe, zdolności odparcia ataku powietrznego, jak i, co dzisiaj na froncie ukraińskim jest szczególnie ważne, zdolności kontrofensywne - mówił Jarosław Kaczyński.
- Musimy doprowadzić do stanu, w którym wojsko polskie będzie miało wszystkie te zdolności w pełni. Musimy budować zwycięską armię - stwierdził.
ZOBACZ: Rzecznik PiS zapowiada, że Kaczyński wraca do objazdu po Polsce. "Opozycja powinna się bać"
Prezes PiS podkreślił, że Polska powinna posiadać mocną obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą oraz broń dalekiego zasięgu, a także dysponować odpowiednią liczbą żołnierzy i rezerwistów przeszkolonych oraz zdolnych do walki fizycznie i psychicznie.
Wskazał, że celem stworzenie armii składającej się z 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. żołnierzy wojsk terytorialnych.
Kaczyński: Wojna na Ukrainie może zakończyć się kompromisem
Prezes PiS stwierdził, że "musimy być przygotowani na każdą ewentualność".
ZOBACZ: Borsuki dla polskiego wojska. Trwają ostatnie testy. Byliśmy tam z kamerą
- Nie wiemy, jak może się zakończyć wojna na Ukrainie. Są przesłanki, żeby sądzić, że ona może się zakończyć kompromisem, a nie rozstrzygnięciem ostatecznym, a to będzie oznaczało, że nowe niebezpieczeństwa mogą przyjść niedługo - mówił Jarosław Kaczyński.
Dodał, że Polska nie życzy sobie takiego rozwiązania, jednak "nie wszystko od nas zależy".
Szef MON: Wojsko musi być liczne
Na konferencji wystąpił również minister spraw zagranicznych, który podkreślił, że rządzący odbudowują polską armię po latach zaniedbań koalicji PO-PSL.
- Nie sprawdziły się teorie przedstawiane przez celebrytów, geostrategów, którzy mówili, że wojsko musi być nieliczne, za to dobrze wyszkolone - mówił Mariusz Błaszczak.
ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire
- Wojna na Ukrainie pokazuje, że wojsko musi być liczne i musi mieć również rozwinięte rezerwy.
Błaszczak: W ciągu dwóch lat Polska będzie miała najsilniejszą armię w Europie
Szef MON ogłosił, że w ubiegłym roku polskie wojsko osiągnęło największą liczbę nowych żołnierzy zawodowych od czasu, kiedy został zaniechany powszechny obowiązek wojskowy - 13 742 żołnierzy.
- Wojsko Polskie poprzez swoją siłę ma odstraszać agresora. W tym procesie kluczową rolę odgrywa ustawa o obronie ojczyzny. Przyjęcie tej ustawy rok temu pozwoliło nam na rozpoczęcie procesu budowy najsilniejszych wojsk lądowych w Europie - oświadczył minister obrony.
ZOBACZ: BWP Borsuk dla polskiej armii. Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę
- Zakładam, ze w ciągu dwóch lat polskie siły lądowe będą najsilniejsze w Europie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapowiedział.
Ustawa o obronie Ojczyzny
Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Została przyjęta w ekspresowym tempu z powodu sytuacji, jaka panuje za naszą wschodnią granicą.
ZOBACZ: MON zapowiada utworzenie w Polsce "Himars Academy"
W ustawie znalazły się takie zapisy, jak zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.