Czad. Byli przekonani, że wyginęły. Jedno zdjęcie wystarczyło, by rozwiać wątpliwości

Świat
Czad. Byli przekonani, że wyginęły. Jedno zdjęcie wystarczyło, by rozwiać wątpliwości
Park Narodowy Sena Oura/Wildlife Conservation Society
Ekolodzy opisują lwicę jako "bardzo zdrowego dorosłego" osobnika

Osobnik gatunku uważanego za "wymarły" na tym terenie został zauważony w parku narodowym Czadu. Zdjęcie samicy lwa to wspaniała informacja dla afrykańskich ekologów, ponieważ wielkich kotów nie widziano w Sena Oura od niemal dwóch dekad i sądzono, że ostatni przedstawiciele tych występujących tam kiedyś drapieżników dawno wyginęli.

Przełom nastąpił, gdy pracownikom parku narodowego Sena Oura w Czadzie udało się "złapać" dzięki fotopułapce zdjęcie obecnej na tym obszarze lwicy. Fotografię zaprezentował zespół ekologów z rządu Czadu i nowojorskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (WCS).

 

"Zdjęcie przedstawia doskonałą, bardzo zdrową dorosłą lwicę w wieku około pięciu lat" – powiedział BBC dyrektor wykonawczy programu WCS Big Cat, Luke Hunter. "Jestem pewien, że nie jest sama" - dodał.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Rzadkie zwierzę zauważone przez mieszkańców. Ostrzeżenia przed zbliżaniem się

 

Dzikie zwierzę zostało uchwycone na zdjęciu dzięki znajdującej się na terenie chronionego obszaru zdalnej kamerze w lutym, ale dopiero w czwartek opublikowano je w mediach społecznościowych. Jak piszą autorzy posta na profilu WCS, "obraz z fotopułapki pokazuje 'piękną lwicę w kwiecie wieku i najwyraźniej w doskonałym zdrowiu'".

 

 

"Jest to niezwykle zachęcające, ponieważ pierwsze samice są podstawą każdej populacji lwów i nie są wielkimi wędrowcami: zamieszkują obszary, na których można znaleźć zdobycz i na których można bezpiecznie wychowywać młode" – tłumaczy dr Hunter.

 

Według eksperta jej obecność stanowi wczesną oznakę powrotu do zdrowia lwów w sąsiednim parku narodowym w Kamerunie.

Ogłoszono ich wymarcie. Zdjęcie zaskoczyło ekologów

W 2014 roku autorytatywna Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody z Czerwonej Księgi Zagrożonych Gatunków stwierdziła, że ​​w Sena Oura wymarły lwy - donosi BBC.

 

Z kolei WCS zaznacza, że region borykał się z okresem "bezwzględnego, zorganizowanego kłusownictwa ponad dziesięć lat temu, ale od tego czasu skorzystał z bardzo silnego zaangażowania w ochronę przyrody ze strony rządów zarówno Kamerunu, jak i Czadu".
 
Dzięki tym działaniom zapewniono lepszą ochronę parków narodowych, a populacje zwierząt zaczęły się teraz odbudowywać - stwierdza organizacja.

 

ZOBACZ: Tajemnicze zwierzę zauważone w Teksasie. "Zwykle się tu nie zapuszczają"

 

Dr Hunter wylicza, że na wolności pozostało około 22-24 tysiące lwów, z których zdecydowana większość jest sklasyfikowana jako podgatunek lwa południowego, występujący we wschodniej i południowej Afryce.

 

Natomiast w zachodniej i środkowej części kontynentu żyje mniej niż tysiąc lwów północnych i są one "szczególnie zagrożone i cenne" - czytamy w komunikacie prasowym na stronie WCS.

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie