Reforma emerytalna we Francji. Rada Konstytucyjna poparła większość założeń
Francuska Rada Konstytucyjna zatwierdziła w piątek kluczowe elementy reformy emerytalnej zaproponowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona - informuje agencja AFP. Partie opozycyjne zapowiadają walkę.
Reforma ustawodawstwa podnosząca wiek emerytalny z 62 do 64 lat została zatwierdzona przez Radę Konstytucyjną po prawie trzech miesiącach protestów przeciwko tej ustawie - podaje agencja AFP.
Partie opozycyjne gotowe do walki
Czołowe francuskie partie opozycyjne są zdeterminowane do walki z ustawą o reformie emerytalnej.
"Walka trwa" - zareagował lider lewicy Jean-Luc Mélenchon, cytowany przez AFP. Z kolei liderka prawicy Marine Le Pen powiedziała, że "polityczny los reformy emerytalnej nie jest przesądzony" po decyzji Rady.
ZOBACZ: Francja podwyższa wiek emerytalny. Walki z policją na ulicach Paryża
Niedługo po podjęciu decyzji pojawił się oficjalny komunikat w sprawie gotowości rządu do kontynuowania konsultacji z partnerami społecznymi.
Podniesienie wieku emerytalnego wywołało kilka tygodni temu demonstracje i zamieszki na ulicach francuskich miast.
Macron chce wejścia w życie ustawy w tym roku
Jeszcze w marcu prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził nadzieje, że kontrowersyjna ustawa wjedzie w życie do końca roku. Dodał, że nie cieszy się z jej wprowadzenia, ale "jest ona konieczna" i zgodna "z ogólnym interesem".
Macron zapewnił, że nie będzie tolerancji "dla agresji podczas demonstracji". - Same protesty, przeprowadzane w sposób pokojowy, są prawem ludzi, którzy nie zgadzają się z danym prawem, zresztą towarzyszyły one wszystkim reformom emerytalnym - zapewnił.
Czytaj więcej