Inflacja w Polsce. GUS podał dane. Ekspert: Słodko-gorzkie dane
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły rdr o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. - podał w piątek GUS. - Inflacja powinna wygasać. Problem polega na tym, że szoki cenowe wgryzły się w gospodarkę i powodują, że ceny produktów i usług rosną - mówił na antenie Polsat News Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.
Wcześniej, w szacunku flash GUS przekazał, że w marcu ceny rok do roku wzrosły o 16,2 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 1,1 proc.
Ostatecznie inflacja w marcu wyniosła 16,1 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost o 1,1 proc.
Jak przekazał GUS, w stosunku do analogicznego miesiąca w poprzedniego roku o 24 proc. wzrosły ceny w zakresie żywności i napojów alkoholowych, o 18,5 proc. mieszkania, o 16,4 proc. rekreacji i kultury i o 16,9 proc. restauracji i hoteli.
Ekspert: Słodko-gorzkie dane
- Widzimy dezinflację, bo w lutym mieliśmy 18,4 proc., a w marcu inflacja spadła do 16,1 proc. Są to słodko-gorzkie dane, bo liczyliśmy na to, że w marcu zobaczymy inflację poniżej 16 proc. Jednak spadek inflacji jest wyraźny - mówił na antenie Polsat News Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.
Zdaniem eksperta, rozczarowujący jest dalszy wzrost cen żywności. - Żywność w marcu zdrożała o grubo ponad dwa proc. i to przeważyło, że dezinflacja postępuje dużo wolniej niż byśmy chcieli - dodał.
- Inflacja powinna wygasać. Problem polega na tym, że szoki cenowe, z którymi mieliśmy do czynienia rok i pół roku temu, wgryzły się w gospodarkę i powodują, że ceny produktów i usług rosną, również muszą rosnąć ceny płac. To powoduje, że inflacja się rozpędziła i trudną ją w szybkim tempie zatrzymać - mówił Adamiak.
W ocenie eksperta jednocyfrowej inflacji możemy spodziewać się dopiero w ostatnim kwartale bieżącego roku. - Dojście do celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc., to będzie możliwe raczej w 2025 roku - zapowiedział.
WIDEO. Ekspert: Inflacja powinna wygasać
- Inflacja bazowa jest istotna ponieważ wyłącza elementy najbardziej zmienne, czyli żywność i paliwa. Pokazuje w jakim tempie rosną ceny pozostałych elementów koszyka inflacyjnego, które wygasają wolniej - mówił, dodając, że ich ceny nie będą spadały tak szybko, jak w przypadku wskaźnika dotyczącego żywności i paliw.
Inflacja w Polsce
W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja w całym 2023 roku będzie wyższa. Zdaniem analityków pod koniec roku wzrost ma oscylować w granicach 9 proc.
ZOBACZ: Inflacja w Polsce. GUS podał wstępne dane za marzec 2023 r.
Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że inflacja w listopadzie spadnie do 6-7 proc. - Tego Bank nie mówi. NBP mówi, że będzie to ok. 7,4 - zaznaczył podczas konferencji na początku marca.
Czytaj więcej