Wielka Brytania: Turyści zjedli grzyby halucynogenne. Sami nie potrafili zejść z góry
Grupa młodych mężczyzn wybrała się na wędrówkę po górach w jednym z brytyjskich parków narodowych. Podczas trekkingu zjedli grzyby halucynogenne. Ich psychoaktywne właściwości sprawiły, że turyści nie byli w stanie samodzielnie wrócić na dół. Z pomocą przyszli im ratownicy.
Do zdarzenia doszło w ostatni weekend. Grupa młodych, pełnoletnich mężczyzn wybrała się na trekking na terenie Parku Narodowego Lake District w hrabstwie Kumbria w północno-zachodniej Anglii. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii.
Podczas wędrówki zjedli "magiczne grzyby"
Wędrowcy postanowili "urozmaicić" sobie czas w górach i zjedli grzyby halucynogenne. Niestety, po ich spożyciu dwóch członków grupy źle się poczuło. Wśród nich był kierowca.
Zdezorientowani, dziwnie zachowujący się mężczyźni zwrócili uwagę innych wędrowców, którzy postanowili zadzwonić po pomoc.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Substancja zawarta w grzybkach halucynkach może leczyć depresję. Trwają badania
Na miejsce wysłano 11 ratowników z Keswick Mountain Rescue Team, którzy pomogli turystom bezpiecznie opuścić teren parku.
"Poszkodowani zostali sprowadzeni z góry i udzielono im pomocy lekarskiej" - poinformowano na Facebooku. Cała akcja trwała dwie godziny.
Czym są grzyby halucynogenne? Zagrażają zdrowiu
Grzyby halucynogenne nazywane również "magicznymi grzybkami" zawierają związki psychodeliczne, które po spożyciu wywołują u człowieka głównie zaburzenia percepcji, zmienność myśli lub nastroju.
ZOBACZ: Rosja: Ukryła narkotyki w dziecięcym kombinezonie. Dla niepoznaki wsadziła tam kota
Wywierając wpływ na świadomość sprawiają, że czas, przestrzeń, kolory i dźwięk są inaczej odbierane po ich spożyciu. Mogą pojawić się halucynacje wzrokowe, tzn. osoba po ich spożyciu może widzieć rzeczy w rzeczywistości nieistniejące, lub doświadczać rzeczy, których nie ma.
Grzyby halucynogenne nasilają też odczucia i zmieniają sposób postrzegania własnej osoby i otoczenia. Ich zjedzenie może wywołać napady paniki, lęku i niczym nieuzasadnionego przerażenia, a odstawienie - stany depresyjne. Lekarze przestrzegają przed spożywaniem ich zwłaszcza z alkoholem.
Czytaj więcej