PGE PAK Energia Jądrowa. Powołano nową spółkę
W czwartek ZE PAK oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały ostateczne porozumienie o powołaniu wspólnej spółki - PGE PAK Energia Jądrowa. Będzie ona odpowiedzialna po polskiej stronie za stworzenie elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, PGE i ZE PAK będą miały w spółce po 50 proc. udziałów.
- Jesteśmy dziś krajem, który jest bezpieczny energetycznie. Mamy odpowiednie moce wytwórcze, mamy zabezpieczone dostawy surowców energetycznych - mówił w czwartek na konferencji w Pątnowie Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Ale to bezpieczeństwo dnia dzisiejszego. Musimy myśleć o tym, co w przyszłości - stwierdził.
Minister stwierdził, że to dzień, który przejdzie do historii energetyki i historii Polski.
- Transformacja energetyczna, która jest dziś realizowana przez większość krajów na świecie, polityka klimatyczna Unii Europejskiej - to wszystko sprawia, że musimy myśleć o nowych źródłach energii, o pozyskiwaniu energii w sposób bezemisyjny - dodał.
- Węgiel brunatny będzie przechodził do historii. To jest oczywiście proces - podkreślił minister aktywów państwowych. - Chcemy oprzeć nasz miks energetyczny o energię jądrową i odnawialne źródła energii - dodał.
Jacek Sasin podkreślił, że energia jądrowa jest energią "tanią, bezpieczną i pewną".
- Dziś mamy dla mieszkańców tego regionu (konińskiego - red.) bardzo dobrą informację - ta elektrownia, która tutaj będzie powstawać, to dziesięć tys. nowych miejsc pracy, to szansa rozwoju dla regionu, szansa dla samorządów - powiedział minister.
WIDEO: Konferencja w Pątnowie
- Budujemy naszą niezależność energetyczną, co też buduje nasze bezpieczeństwo narodowe - stwierdził z kolei Zbigniew Hoffmann, sekretarz Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. - Równie istotny jest aspekt lokalny przedsięwzięcia. To jest skok cywilizacyjny dla Wielkopolski. Gigantyczny impuls dla życia społecznego i gospodarki - dodał.
- Konin i Wielkopolska wschodnia stanie się jednym z centrów rozwojowych polskiej energetyki jądrowej - podkreślił.
Budowa elektrowni w Pątnowie
Pod koniec marca ZE PAK i PGE uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Oznacza to, że mogą utworzyć spółkę, której zadaniem będzie proces przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej - poinformowano w komunikacie.
- Budowa elektrowni w Pątnowie ma kosztować ok. 100 mld zł. Zakładamy, że strona polska musi mieć większość własności w tej elektrowni, czyli co najmniej 51 proc. Negocjujemy ze stroną koreańską, aby ten wkład był jak najwyższy - mówił w marcu w "Gościu Wydarzeń" Jacek Sasin.
ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Jacek Sasin podał przewidywalny koszt inwestycji
- W 2035 roku popłynie prąd z pierwszego reaktora - zapowiedział Jacek Sasin w "Gościu Wydarzeń".
Minister aktywów państwowych wspomniał też o otrzymanym zapewnieniu, że koreańskie instytucje finansowe gotowe są udzielać kredytów na budowę elektrowni. - Myślę, że w ciągu kilku miesięcy będziemy mogli pokazać bardziej przybliżony kosztorys - dodał.
- Zakładam, że za około cztery lata inwestorzy wbiją pierwszą łopatę na budowie elektrowni - powiedział Sasin.
Czytaj więcej