Niemcy. Rząd w Berlinie wydał pozwolenie na przekazanie Ukrainie przez Polskę MiG-ów 29
Pięć maszyn MiG-29 może trafić na Ukrainę z Polski. "Niemiecki rząd dał właśnie zielone światło" - poinformował w czwartek po południu korespondent Polsat News Tomasz Lejman. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w USA powiedział, że Warszawa przekaże Kijowowi kolejną partię samolotów.
"Niemiecki rząd dał właśnie zielone światło na przekazanie przez Polskę pięciu MiG-29, które pierwotnie były na stanie NVA (Nationale Volksarmee - siły zbrojne NRD - red.)" - przekazał na Twitterze korespondent Polsat News Tomasz Lejman.
Informację te potwierdzają niemieckie media, a później także niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
"Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że w rządzie federalnym wspólnie doszliśmy do podjęcia tej decyzji" - przekazał w oświadczeniu szef resortu. "To pokazuje, że można polegać na Niemczech!" - dodał.
W czwartek przebywający w Stanach Zjednoczonych Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego think-tanku Atlantic Council poinformował, że Polska przekaże Ukrainie "kolejna partię" samolotów bojowych MiG-29.
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Wcześniej niemiecka dpa przekazała, że polski rząd zwrócił się do Berlina o zgodę na przekazanie maszyn, które wcześniej wchodziły w skład sił zbrojnych NRD. Polska ściągnęła w 2004 roku za symboliczne euro 23 samoloty, które przeszły pod pieczę Bundeswehry po zjednoczeniu Niemiec. W tym momencie polskie lotnictwo dysponuje jeszcze kilkunastoma MiG-ami, które wcześniej latały dla NVA.
W przypadku uzbrojenia pozyskanego z Niemiec, Berlin zwykle zastrzega sobie prawo do udzielenia zgody na ewentualny transfer do innego państwa.
ZOBACZ: Ukraina. MiG-29 uzbrojone w amerykańskie pociski przeciwradarowe. Pojawiło się nagranie
Polskie samoloty już są wykorzystywane przez ukraińskich lotników. - Osiem polskich MiG-ów zostało przekazanych Ukrainie. Jesteśmy w stanie dostarczyć sześć kolejnych w najbliższym czasie. Możemy przekazać także nasze MiG-i dostosowane do standardów NATO, po zgodzie sojuszu - mówił podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej