Ukraina: Wywiezione przez Rosjan dzieci wróciły do domów. To kolejna taka grupa
Kolejna grupa dzieci wywiezionych przez Rosjan z Ukrainy wróciła do domów. Jak podaje rząd Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji blisko 19,5 tys. dzieci zostało uprowadzonych z okupowanych terytoriów Ukrainy.
W minionym tygodni do Ukrainy wróciło ponad 30 dzieci. To piąta podobna akcja.
Organizacja Save Ukraine pomogła rodzinom zorganizować transport i podróż.
Rosja nie zaprzecza, że wywozi dzieci z okupowanych terenów Ukrainy, ale twierdzi, że to "akcje humanitarne, mające na celu ochronę sierot i dzieci przebywających w strefach konfliktu".
Nakaz aresztowania pełnomocniczki ds. praw dziecka
W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Chodzi m.in. o deportacje dzieci z Ukrainy do Rosji, co przez międzynarodowe prawo traktowane jest jako ludobójstwo.
ZOBACZ: Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji
Poza Putinem, Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył o zbrodnie wojenne także pełnomocniczkę prezydenta Rosji ds. praw dziecka. Za Marią Lwową-Biełową również wydano nakaz aresztowania.
WIDEO: Dzieci wróciły do Ukrainy
Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.
"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
Piotr Hofmański: Dzieci są pod specjalną ochroną prawną
- Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną - podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. - To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy - dodał.
Zgodnie z decyzją trybunału, działania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w okresie od 24 lutego 2022 roku stanowią naruszenie art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.
ZOBACZ: Prof. Piotr Hofmański: Groźby nie robią na nas wrażenia
"Wyżej wymienione nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez Prokuraturę w dniu 22 lutego 2023 roku" - poinformował Międzynarodowy Trybunał Karny.
Sędziowie przekazali, że dokładna treść dokumentów została utajniona, aby chronić ofiary oraz świadków. "Podanie jednak do wiadomości publicznej informacji o nakazach aresztowania może przyczynić się do zapobieżenia dalszemu popełnianiu zbrodni wojennych" - przekazał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Czytaj więcej