Białoruś. Łukszenka: Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku
Nie możemy się relaksować, Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku - powiedział w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka do przebywającego w Mińsku rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Białoruski dyktator podziękował również za wsparcie dla kraju, który "na zachodniej flance broni Państwa Związkowego".
W poniedziałek w Mińsku doszło do spotkania białoruskiego dyktatora Alaksnadra Łukaszenki z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu. Według białoruskich reżimowych mediów, "Szojgu przybył związku z niedawnymi porozumieniami między głowami państw".
Łukaszenka rozmawia z Szojgu o "bezpieczeństwie Białorusi"
Łukaszenka podczas spotkania podkreślił, że jeszcze w trakcie rozmów z Władimirem Putinem zaplanowali, że razem z Szojgu omówią "kwestie bezpieczeństwa Białorusi".
ZOBACZ: Orędzie Alaksandra Łukaszenki. Grozi bronią jądrową, oskarżył Polskę
Krótkie nagranie z wizyty zamieścił na Twitterze doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko. Można na nim usłyszeć, słowa Łukaszenki do gościa.
- Jestem wdzięczny, biorąc pod uwagę wszystkie trudności, że trzymacie tu (w Białorusi - red.) kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy. My, na ile to jest możliwe, włączyliśmy się w proces i razem z waszymi oficerami szkolimy żołnierzy, przeprowadzamy ćwiczenia wojskowe, przygotowujemy się jak możemy. Nie możemy się relaksować, jak Pan widzi, Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku - powiedział białoruski dyktator.
W tym czasie zobaczyć można, że Szojgu kiwa głową ze zrozumieniem. - Dlatego to dobrze, że jest takie wsparcie dla białoruskiej armii, która znajduje się na zachodniej flance broni Państwo Związkowe Rosji Białorusi - dodał Łukaszenka.
Zdaniem Heraszczenki, białoruski dyktator przez "ruszanie się w kierunku Białorusi" rozumie budowanie muru na granicy.
"Łukaszenka do Szojgu: Polska i Litwa zaczęli ruszać w naszą stronę.
Polska i Litwa: Budują mur na granicy z Białorusią" - napisał Heraszczenka.
Litwa i Polska z murem przy białoruskiej granicy
Pod koniec sierpnia ubiegłego roku powiadomiono, że Litwa zakończyła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. Ogrodzenie o długości 502 km ma wspomóc kraj przed nielegalną migracją. Decyzja o budowie zapory, tak jak w przypadku Polski, została podjęta po fali nielegalnych migrantów z Białorusi.
"W 2022 roku Polska skończyła budowę fizycznej bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemal niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" - napisał na początku stycznia bieżącego roku na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Oprócz muru granicę polsko-białoruską ma zabezpieczać także bariera elektroniczna.
Czytaj więcej