Wielkanoc 2023. Co włożyć do święconki? Co oznaczają poszczególne produkty?
Wielka Sobota, to dzień kiedy w Kościele katolickim odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Koszyczek wielkanocny to jeden z symboli świąt i jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji. - Każdy z produktów i każda potrawa ma swoją symbolikę - powiedział w Polsat News franciszkanin O. Jan Maria Szewek.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jedna z najbardziej charakterystycznych wielkanocnych tradycji. Do kościołów w całej Polsce zawsze ściągają tłumy, aby poświęcić wielkanocne pokarmy, które następnie spożyją z bliskimi przy wielkanocnym śniadaniu.
ZOBACZ: Prognoza pogody. W wielkanocną sobotę i niedzielę temperatury do 14 st. C.
Wielkanoc. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę
Jakie produkty powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?
- Powinny znaleźć się w nim co najmniej cztery podstawowe produkty - powiedział gość Polsat News, O. Jan Maria Szewek, franciszkanin.
ZOBACZ: „Ostatnie dni Jezusa”: Zagadki i odkrycia związane z Wielkanocą
Do wielkanocnego koszyczka powinniśmy wsadzić chleb, jajko, mięso lub symbolicznego baranka i sól.
- Nikt nie wyobraża sobie koszyczka bez jajka. To symbol nowego życia. Jezus Chrystus umierając na krzyżu i zmartwychwstając dał nam nowe życie. To właśnie symbolizuje jajko - powiedział franciszkanin.
- Kolejnym takim produktem jest mięso. Dobrze by była to jagnięcina lub baranina lub chociażby symbolicznie figurka baranka. To nawiązanie do Starego Testamentu, gdy Żydzi przed wyjściem z niewoli egipskiej zjedli baranka, a wczesnej skropili jego krwią odrzwia domów i to ich ochroniło przed śmiercią - wyjaśnił O. Jan Maria Szewek. I jak dodał, tym dla nas jest Chrystus.
ZOBACZ: Filmowa Wielkanoc na antenie Polsatu. Co i kiedy oglądać?
- Kolejny pokarm to chleb. Przypomina o eucharystii w Wielki Czwartek. Chleb spożywał także Jezus Chrystus z uczniami po zmartwychwstaniu. Jest kilka takich przykładów, ale najbardziej znany to sytuacja, gdy po zmartwychwstaniu uczniowie poznali Jezusa w Emaus właśnie po łamaniu chleba - dodał gość Polsat News.
Ostatnim z pokarmów jest sól.
ZOBACZ: Wielkanoc w cieniu wojny. W całym kraju organizowane są świąteczne śniadania dla uchodźców
- Symbolizuje oczyszczenie, konserwację. Jezus po zmartwychwstaniu ustanowił dwa sakramenty, chrztu świętego oraz spowiedzi świętej. One nas oczyszczają. Płynie z nich łaska uświęcająca, która nas wzmacnia w czynieniu dobra - zakończył O. Jan Maria Szewek.
Czytaj więcej