18. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Odbędą się marsze i czuwania
Dziś mija 18. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W wielu miastach odbędą się marsze wdzięczności za pontyfikat papieża, koncerty, debaty i czuwania modlitewne. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych wezmą udział w uroczystości w Wadowicach. Również w Watykanie zaplanowano spotkanie modlitewne i czuwanie.
W niedzielę przypada 18. rocznica śmierci papieża - Polaka. Jan Paweł II zmarł w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 w Watykanie. Miał 84 lata.
Z tego powodu w Polsce odbędą się liczne marsze, czuwania i msze dziękczynne.
W Warszawie uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 na rondzie Dmowskiego. Marsz przejdzie ulicą Marszałkowską, potem Królewską i dojdzie na Krakowskie Przedmieście.
Stamtąd przez plac Zamkowy wierni dotrą do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 12:30 rozpocznie się msza święta.
Organizatorzy marszu mówią, że to podziękowanie za pontyfikat Jana Pawła II. Marsze i modlitwy odbędą się także w Szczecinie, Krakowie, Wadowicach i wielu innych miastach Polski.
WIDEO: 18. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Odbędą się marsze i czuwania
- Wielu z nas ma powód, by być wdzięcznym św. Janowi Pawłowi II, czy to w aspekcie osobistym, czy wspólnotowym. Nie sposób też oszacować dobra, które ten człowiek dał ludzkości i wykrzesał w sercach milionów ludzi na całym świecie – przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Symboliczną kulminacją czuwania wiernych w Watykanie będzie godz. 21:37
W Watykanie, na placu Świętego Piotra, odbędzie się polonijne czuwanie modlitewne pod hasłem: "Jesteśmy!". Polacy co roku spotykają się tego, aby oddać hołd papieżowi w godzinę jego śmierci i wspominają modlitwę tysięcy wiernych w 2005 roku, gdy odchodził.
Czuwanie rozpocznie się o 21.00. Symboliczną kulminacją będzie 21:37, czyli godzina śmierci św. Jana Pawła II.
Organizatorami modlitewnego spotkania są: duszpasterstwo Polaków w Rzymie, działające przy kościele świętego Stanisława, przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz przy kościele świętego Mikołaja w Ostii, a także Fundacja Jana Pawła II w Watykanie.
ZOBACZ: "Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata". Ponad 200 profesorów broni papieża
Czuwanie poprowadzą duszpasterze polonijni i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Stanisława. Śpiewać będzie chór Gaudium Poloniae.
"Jesteśmy, by wyrazić Panu Bogu naszą wdzięczność za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Jesteśmy, by dać świadectwo prawdzie o wielkości i uczciwości Papieża Polaka. Jesteśmy, by odpowiedzieć na zachętę św. Jana Pawła II do wzięcia swojego Krzyża i zaniesienia go jako orędzia miłości i przebaczenia do wszystkich części świata" - przekazali organizatorzy spotkania.
Na placu Świętego Piotra odczytane zostaną fragmenty przemówienia św. Jana Pawła II wygłoszonego 2 kwietnia 1998 roku podczas spotkania z młodzieżą na Lateranie w Rzymie. Przybyło tam wtedy 50 tys. młodych ludzi z całych Włoch. Myślą przewodnią tamtego spotkania była symbolika krzyża - znaku miłości, przebaczenia i nadziei. Nawiązał do niej papież mówiąc: "Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na Krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie".
Czytaj więcej