Grzyb porażający jemiołę. Odkrycie Polaków może uratować lasy
Wbrew pozytywnym skojarzeniom, jemioła to groźny pasożyt osłabiający drzewa. Naukowcy z dwóch polskich uczelni odkryli grzyba, który atakuje i poraża jemiołę. Może stanowić ratunek dla europejskich lasów. Materiał "Czystej Polski".
Grzyba odnalazł w Puszczy Białowieskiej Marek Wołkowycki z Politechniki Białostockiej. Mikroskopijny pasożyt atakuje liście jemioły i jest w tym bardzo skuteczny. - Roślina zostaje bardzo osłabiona, liście często opadają i ulega ona degradacji - podkreśla badacz w rozmowie z Polsat News.
To przełomowe odkrycie. Septoria krystynae, bo taką nazwę otrzymał grzyb, może być ratunkiem nie tylko dla polskich, ale także europejskich lasów.
- Nam zależy na tym, żeby osłabić działanie jemioły, żeby ograniczyć jej rozprzestrzenianie - mówi dr Ewa Zapora z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Politechniki w Białymstoku.
WIDEO: Opisana przez naukowców Septoria poraża tylko jeden rodzaj rośliny, czyli jemiołę
Grzyb atakuje jemiołę. Niezwykłe odkrycie polskich naukowców
Zaatakowana jemioła tracąc liście, traci również możliwość owocowania. - Pamiętajmy, że owoce jemioły są przenoszone przez ptaki, więc jeżeli jemioła nie będzie owocować, to nie będzie się rozprzestrzeniać - wyjaśnia badaczka.
Jak zwraca uwagę reporter Polsat News Marcin Szumowski, odkryty grzyb atakuje tylko i wyłącznie jemiołę. Nie ma zatem ryzyka, że przeniesie się na inne rośliny.
- Opisana przez nas Septoria poraża tylko jeden rodzaj rośliny, czyli jemiołę. Nie jest w stanie porazić czegoś innego - mówi Polsat News Marek Wołkowycki.
Jemioła atakuje polskie lasy. Naukowcy pracują mykopreparatem
Jemioła w ostatnich latach bardzo atakuje polskie i europejskie lasy. Półpasożyt, nazywany przez leśników "zielonym wampirem" osłabia drzewa, wysysając z nich wodę i składniki mineralne. Atakuje głównie jodły i sosny, a inwazji sprzyja ocieplenie klimatu. Naukowcy liczą, że po odkryciu Septorii krysytyne to się zmieni.
ZOBACZ: Historyczne odkrycie na Księżycu. To minerał nieznany dotąd ludzkości
- Chcemy, żeby to grzyb skupił się na walce z jemiołą, a drzewo mogło, mówiąc kolokwialnie, "odetchnąć", skupić się na rośnięciu zdrowym i wysokim - podkreśla dr Zapora.
W badaniach nad Septorią krystynae uczestniczą też naukowcy z Uniwersytetu w Łodzi. To oni zidentyfikowali DNA nowego grzyba. - Zrobiliśmy trochę szczegółowsze analizy budowy grzyba, jak wyglądają jego zarodniki, struktury produkujące zarodniki, a potem potwierdzaliśmy to jeszcze przy pomocy DNA - opisuje dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Biolodzy mają nadzieję na opracowanie środka pozwalającego na zwalczanie rozprzestrzeniania się jemioły. - Przygotowanie mykopreparatu jest trudne, bo jednak trzeba trochę potestować i zbadać dodatkowe problemy. Mamy nadzieję, że w ciągu 2-3 lat uda nam się takie skuteczne rozwiązanie znaleźć - podsumowuje dr hab. Ruszkiewicz-Michalska.
Czytaj więcej