Nie żyje profesor Paweł Śpiewak
W czwartek zmarł ceniony historyk i socjolog, profesor Paweł Śpiewak. Był posłem na Sejm V kadencji, a w latach 2011-2020 dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Informację o śmierci w rozmowie z Onetem potwierdził syn, Jan. Profesor w kwietniu skończyłby 72 lata. Był socjologiem, historykiem idei, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.
Paweł Śpiewak urodził się w Warszawie, w polsko-żydowskiej rodzinie. W 1973 roku ukończył studia w Instytucie Socjologii UW. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność". Został doktorem habilitowanym w 2000 roku nauk humanistycznych.
W 2005 roku Śpiewak został posłem na Sejm V kadencji. Startował jako kandydat niezależny z listy Platformy Obywatelskiej. W październiku 2011 roku otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Funkcję sprawował do 2020 roku.
Za całokształt swojej twórczości otrzymał w 2013 roku Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii "pisarstwo religijne lub filozoficzne".
"Wrażliwy, intelektualnie niepokorny"
"Uniwersytet, Solidarność, krytyczne myślenie - od lat 80. i debat o Wolnej Polsce, przez analizy transformacji, budowanie postaw wolnościowych, dyskusje o sprawności rządzenia i wartościach. Godziny rozmów, czasy oddaleń. Słyszę pasję Twojego głosu Pawle…" - napisał o Śpiewaku Michał Boni.
"Bardzo przeze mnie szanowany, niezwykle wrażliwy i intelektualnie niepokorny. Pamiętam, jak zasiadł w fotelu poselskim i się dziwnie kręcił... Przyznał, że szukał 'pasów bezpieczeństwa', jak w samolocie. Słusznie. Szef ŻIH. Wielki" - dodaje na Twitterze Bogdan Zdrojewski.
"Wybitny historyk idei i socjolog. Bezkompromisowy publicysta, znany z ciętego pióra, który nie bał się iść pod prąd. To wielka strata dla świata nauki i polityki" - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz.
Czytaj więcej