Król Karol III w Bundestagu: Niemcy i Wielka Brytania pełnią przewodnią rolę w pomocy Ukrainie
- Od czasu, kiedy byłem tu ostatnio, duch wojny powrócił do Europy. Agresywna wojna przeciwko Ukrainie przyniosła cierpienie niewinnych ludzi. Pokój w Europie jest dziś tak samo zagrożony, jak nasze wartości demokratyczne. Musimy pokazać naszą jedność w obronie Ukrainy, pokoju i wolności - powiedział brytyjski monarcha podczas swojego przemówienia w Bundestagu.
Karol III wraz ze swoją małżonką Kamilą w środę przyjechał do Niemiec. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta jako monarchy przed zaplanowaną na 6 maja koronacją.
ZOBACZ: W. Brytania. Król Karol III zakazał serwowania foie gras w królewskich rezydencjach
W czwartek jako pierwszy brytyjski monarcha wygłosił przemówienie w niemieckim parlamencie. Mówił w dwóch językach: angielskim i niemieckim.
"Dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy"
W trwającym 35 minut wystąpieniu Karol III dużo uwagi poświęcił trwającej wojnie w Ukrainie.
- Od czasu, kiedy byłem tu ostatnio, duch wojny powrócił do Europy. Agresywna wojna przeciwko Ukrainie przyniosła cierpienie niewinnych ludzi. Pokój w Europie jest dziś tak samo zagrożony, jak nasze wartości demokratyczne. Musimy pokazać naszą jedność w obronie Ukrainy, pokoju i wolności - mówił.
ZOBACZ: York: Karol III obrzucony jajkami. Napastnik zatrzymany przez policję. Jest nagranie
Brytyjski monarcha podkreślił, że Niemcy i Wielka Brytania pełnią "rolę przewodnią w pomocy Ukrainie" i powinny dołożyć wszelkich starań, aby tę pomoc utrzymać.
- Niemcy i Wielka Brytania wykazały się żywym przywództwem - mówił. - Jako dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy, odpowiedzieliśmy zdecydowanie. Podjęliśmy decyzje, które mogły wcześniej wydawać się niewyobrażalne - wskazał.
Król Wielkiej Brytanii docenił niemiecką pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. - Decyzja Niemiec o udzieleniu tak dużego wsparcia wojskowego Ukrainie jest niezwykle odważna, ważna i mile widziana - stwierdził.
"Odnowić przyjaźń pomiędzy naszymi narodami"
Istotnym wątkiem w przemówienia Karola III była kwestia niemiecko-brytyjskiej przyjaźni. Karol III wspominał swoją ostatnią wizytę w Niemczech w 2020 roku.
- 75 lat po II wojnie światowej było dla mnie bardzo ważne, że mogłem stać obok Niemców oddając cześć wszystkim ofiarom wojny i tyranii - mówił - To zaszczyt pojawić się tu ponownie, tym razem jako król Zjednoczonego Królestwa, by odnowić wspólną przyjaźń pomiędzy naszymi narodami - dodał.
ZOBACZ: Król Karol III ma polskie korzenie. Jego przodek, Fryderyk Hauke, spoczywa na Powązkach
Monarcha podkreślił, że brytyjsko-niemiecka przyjaźń wiele znaczyła dla jego zmarłej matki, królowej Elżbiety II, która odbyła 15 oficjalnych wizyt do Niemiec. Pierwszą w 1956 roku, "kiedy kontynent znajdował się jeszcze w traumie wojny".
- Trudno mi wyrazić dumę, jaką odczuwam z powodu siły partnerstwa między naszymi krajami - powiedział Karol III w Bundestagu.
Wizyta Karola III w Niemczech. Króla na stojąco oklaskali kanclerz i prezydent
Król Karol zakończył swoje swoje przemówienie słowami: "Razem musimy być czujni wobec zagrożeń dla naszych wartości. Długa i szczególna historia naszych dwóch krajów zawiera jeszcze wiele nienapisanych rozdziałów. Wypełnijmy je niestrudzonym dążeniem do lepszego jutra".
ZOBACZ: Wielka Brytania: Król Karol III tańczy z siostrą Anne Frank. Uroczystość z okazji Chanuki
Przemówienie Karola III zostało nagrodzone dwuminutowymi owacjami na stojąco. Wśród oklaskujących brytyjskiego monarchę byli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.
Wizyta Karola III i Kamili w Niemczech potrwa trzy dni. W czwartek po wystąpieniu w Bundestagu królewska para spotkała się z ukraińskimi uchodźcami, którzy znaleźli schronienie w Niemczech przed rosyjską inwazją. Na piątek zaplanowano wizytę w kościele pw. św. Mikołaja w Hamburgu. Świątynia została poważnie uszkodzona w trakcie alianckiego bombardowania podczas II wojny światowej.