Papież Franciszek w modnej kurtce. Zdjęcie wykonała sztuczna inteligencja
AI oszukuje internet. Dowodem na to jest zdjęcie papieża Franciszka w modnej, białej kurtce. Utworzono je przy użyciu generatora obrazów sztucznej inteligencji o nazwie Midjourney. Błyskawicznie rozeszło się w sieci, szokując internautów.
Zdjęcie papieża Franciszka w ogromnej białej puchowej kurtce z wiszącym na niej krzyżem wzbudziło ogromne zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych.
The Verge podał, że fotografię opublikowano w piątek. Szybko stała się viralem. Jej autorem jest Midjourney - program sztucznej inteligencji stworzony przez niezależne laboratorium badawcze z siedzibą w San Francisco.
37-letnia Chrissy Teigen - modelka i celebrytka - zwróciła się do swoich 12,9 milionów obserwujących na Twitterze. "Myślałam, że pikowana kurtka papieża jest prawdziwa i nie zastanawiałam się nad tym dłużej. W żaden sposób nie przetrwam przyszłości kreowanej przez technologię" - czytamy.
"Fakt, że ludzie uważają zdjęcie papieża w długiej, bufiastej kurtce za ekscytujące, jest dobrym wskaźnikiem, że AI naprawdę zniszczy ludzkość" - napisał jeden z użytkowników w mediach społecznościowych.
Midjourney - co to jest?
Midjourney umożliwia tworzenie obrazów na podstawie prostych podpowiedzi tekstowych. Użytkownicy zlecają mu różne zadania - od prostych, takich jak narysowanie psa, po absurdalne, takie jak renderowanie obiektu w scenerii lub formie, w której normalnie by się nie pojawił.
Technologia pobiera miliardy obrazów z całego Internetu, identyfikując wzorce między zdjęciem a komendami. Eksperci AI twierdzą, że odtworzenie dłoni stanowi dla oprogramowania problem, ponieważ nie było ono jeszcze w stanie w pełni zrozumieć, co oznacza słowo "ręka".
Papież Franciszek o sztucznej inteligencji
W styczniu papież Franciszek zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji. - Niedopuszczalne jest, aby decyzję o życiu i losie człowieka powierzyć algorytmowi - mówił przywódca Kościoła podczas spotkania z sygnatariuszami "Rzymskiego wezwania dla etyki sztucznej inteligencji".
Franciszek podkreślał, że sztuczna inteligencja jest coraz bardziej obecna w każdym aspekcie codziennego życia, zarówno osobistego, jak i społecznego. Wpływa na sposób, w jaki rozumiemy świat i samych siebie.
Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji powodują, iż narzędzia te w coraz większym stopniu decydują o aktywności człowieka, a nawet o jego decyzjach.
Czytaj więcej