Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów "za"
Szwedzki parlament Riksdag zatwierdził w środę przystąpienie kraju do NATO. "Za" opowiedziała się większość osób - 269. Przeciw zagłosowało 37 deputowanych. Decyzję poprzedziła sześciogodzinna debata w parlamencie. Zanim Szwecja stanie się członkiem Sojuszu, jej wniosek muszą ratyfikować Turcja i Węgry, które stawiają opory.
Przeciw obecności Szwecji w NATO były dwa z ośmiu ugrupowań mających swoich deputowanych: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni.
- Członkostwo Szwecji w Seojuszu to historyczne wydarzenie, które będzie miało ważne konsekwencje polityczne w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wejdziemy w skład obronnego sojuszu, z wiążącymi gwarancjami obronnymi i wspólnym planowaniem - przekonywał przed głosowaniem minister obrony Pål Jonson, cytowany przez "Aftonbladet".
ZOBACZ: Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja daje zielone światło
Jak dodawał polityk, udzielenie zielonego światła dla członkostwa w NATO "przyczyni się do zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa" w regionie Europy, w którym leży Szwecja.
Szwecja i Finlandia dołączają do NATO. Skutek napaści Rosji na Ukrainę
Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym zeszłego roku. Przedtem pozostawała neutralna pod względem wojskowym, podobnie jak sąsiadująca z nią Finlandia.
Władze w Helsinkach, podobnie jak Sztokholm, także postanowiły wzmocnić Sojusz. Wnioski akcesyjne wysłały w maju.
ZOBACZ: Prof. Daniel Boćkowski o zatrzymaniu rosyjskich szpiegów: Mogli próbować dokonać sabotażu
Ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego fiński parlament przyjął "przytłaczającą większością głosów" trzy tygodnie temu - 1 marca. Tym samym zdecydował o dołączeniu Finlandii do NATO, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier.
Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca.
Czytaj więcej