Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Chodzi m.in. o deportacje dzieci z Ukrainy do Rosji, co przez międzynarodowe prawo traktowane jest jako ludobójstwo.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Przywódca Rosji został oskarżony o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie - poinformowała w piątek agencja Reutera.
Nakaz aresztowania Władimira Putina. Oskarżono go o zbrodnie wojenne
Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.
ZOBACZ: Rosja. Putin ma plan wobec Mołdawii? Wyciekł tajny dokument
"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
- Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną - podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. - To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy - dodał.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze domaga się aresztowania Putina
Poza Putinem, Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył o zbrodnie wojenne także pełnomocniczkę prezydenta Rosji ds. praw dziecka. Za Marią Lwową-Biełową również wydano nakaz aresztowania.
Zgodnie z decyzją trybunału, działania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w okresie od 24 lutego 2022 roku stanowią naruszenie art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.
ZOBACZ: Władimir Putin: Zachód chce zdemontować Rosję i ją kontrolować
"Wyżej wymienione nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez Prokuraturę w dniu 22 lutego 2023 roku" - poinformował Międzynarodowy Trybunał Karny.
Sędziowie przekazali, że dokładna treść dokumentów została utajniona, aby chronić ofiary oraz świadków. "Podanie jednak do wiadomości publicznej informacji o nakazach aresztowania może przyczynić się do zapobieżenia dalszemu popełnianiu zbrodni wojennych" - przekazał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Nakaz aresztowania Putina. Kreml: Nic nieznacząca decyzja
Prokurator generalny Ukrainy nazwał decyzję Międzynarodowego Trybunał Karnego "historyczną". "To przełomowy ruch na skalę światową" - ocenił Andrij Kostin. Głos w sprawie nakazów aresztowania wobec Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej zabrała także od razu rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
"Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają żadnego znaczenia dla naszego kraju, także z prawnego punktu widzenia. Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego i nie jest do niczego zobligowana" - napisała Zacharowa na swoim Telegramie.
Do wydanego na siebie nakazu aresztowania odniosła się niedługo później sama Maria Lwowa-Biełowa. "Cieszę się, że MTK docenił moją pracę na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom" - stwierdziła pełnomocniczka ds. praw dziecka, cytowana przez agencję Reutera.
Według oficjalnych danych, udokumentowanych przez stronę ukraińską, Rosjanie wywieźli z Ukrainy od początku wojny 16 226 dzieci. Do rodzin w Ukrainie powróciło ich zaledwie 308.