Marlena Maląg: Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych od przyszłego roku
Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami od 1 stycznia 2024 r. - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podczas konferencji po spotkaniu z przedstawicielami protestu osób z niepełnosprawnościami.
W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej spotkali się z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami, którzy protestują od 6 marca w Sejmie. Było to ich drugie spotkanie. Na poprzednim strony nie doszły do porozumienia.
Maląg: Będzie nowe świadczenie
- Podczas dzisiejszych rozmów pokazaliśmy nowe świadczenie dedykowane dla osoby niepełnosprawnej, rozmawialiśmy też o tym, aby do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli dorabiać - tłumaczyła Maląg.
Minister wspomniała, że przygotowany jest projekt ustawy, którego założenia zostały omówione podczas spotkania.
ZOBACZ: KO zgłasza projekt ws. osób niepełnosprawnych. Hartwich zaapelowała do Witek
Maląg podkreśliła, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". - Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać – wyjaśniła.
- Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów – podkreśliła szefowa MRiPS.
Wdówik o szczegółach nowego świadczenia
Wiceminister Paweł Wdówik powiedział, że rozmowy stron były bardzo intensywne i trwały trzy godziny. Dodał, że osiągnięto wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna.
Pierwszy element to świadczenie wspierające, kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. - Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju: dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopnień niepełnosprawności, aktywność zawodowa - wyjaśnił polityk.
ZOBACZ: Protest niepełnosprawnych. Paweł Wdówik: Spotkanie przebiegło w atmosferze krzyku
Będzie miało ono trzy poziomy - pierwszy równy dwukrotności renty socjalnej, drugi - równy rencie socjalnej, poziom trzeci - równy 50 proc. renty socjalnej.
- Przy czym, żeby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia. To czynność, która będzie przeprowadzana przez Wojewódzkie Zespoły Orzecznicze. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną, w skali od 1 do 100- dodał.
Jak wyjaśnił, narzędzie do oceny opiera się o Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania (ICF), jest oceną nie medyczną, tylko funkcjonalną.
- Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia dla osób między 90 a 100 punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia - wyjaśnił i dodał, że drugi poziom zostanie uruchomiony w 2025 roku, a trzeci w 2026 roku.
Kosecka: Rozmowy poszły w bardzo dobrym kierunku
Katarzyna Kosecka, reprezentująca protestujących w Sejmie, podkreślała, że rozmowy poszły "w bardzo dobrym kierunku".
- Wszystkie możliwości są otwarte, jesteśmy w dialogu, nikt nie jest poszkodowany, nikt nie jest wykluczony, wszystkie grupy społeczne, wszyscy opiekunowie są zabezpieczeni finansowo - powiedziała.
- Mamy nadzieję, że osoby niepełnosprawne będą mogły godnie żyć - dodała.
Protest niepełnosprawnych
Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili 6 marca protest w Sejmie, prowadzony wiosną 2018 r.
ZOBACZ: Protest niepełnosprawnych. Paweł Wdówik: Spotkanie przebiegło w atmosferze krzyku
Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek, że klub przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.
Czytaj więcej