Rosyjska propaganda pisze o "polskich najemnikach". "Dziesiątki Grzegorzów Brzęczyszczykiewiczów"

Świat
Rosyjska propaganda pisze o "polskich najemnikach". "Dziesiątki Grzegorzów Brzęczyszczykiewiczów"
FLICKR/benkamorvan
Rosyjska propaganda pisze o "polskich najemnikach"

Rosyjska propaganda pisze o "polskich najemnikach", którzy rzekomo zajmują domy Ukraińców. "Pojawiły się dziesiątki Grzegorzów Brzęczyszczykiewiczów" - czytamy w artykule. Redakcja portalu Mash nie podała żadnego dowodu na potwierdzenie stawianych tez.

W czwartek rosyjski serwis internetowy Mash opublikował artykuł dotyczący "polskich najemników" w Ukrainie. Artykuł opublikował też serwis dziennika "Prawda".

 

"Zaczęli osiedlać się w ukraińskich wioskach na granicy z rejonem briańskim. Poinformowali o tym okoliczni mieszkańcy, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów" - twierdzi redakcja.

 

W krótkim artykule nie pojawia się żadne źródło informacji. Nie ma nawet anonimowych relacji, zdjęć czy jakichkolwiek wypowiedzi świadków rzekomej aktywności obywateli Polski. Na stronie Mash tekst zilustrowało zdjęciem polskich żołnierzy z defilady w Polsce.

"Dziesiątki Grzegorzów Brzęczyszczykiewiczów"

"W północno-wschodniej Ukrainie wraz z jednostkami Sił Zbrojnych Ukrainy pojawiły się dziesiątki Grzegorzów Brzęczyszczykiewiczów. Ci drudzy mieli za zadanie wypędzić swoich rodaków z zabudowań i zawieźć ich do piekła, najlepiej w stronę Europy" - czytamy w artykule.

 

ZOBACZ: Rosyjska propaganda. Żołnierz twierdzi, że na froncie atakowały go kobiety z Polski

 

Mieszkańcy przygranicznych wiosek mieli mówić o bazach przygotowywanych przez Kijów dla "polskich najemników". W rosyjskich mediach regularnie pojawiają się informacje o Polakach walczących w Ukrainie. Najczęściej dotyczą walk albo rzekomych zbrodni. I nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

 

27 lutego Rosjanie przekazali, że udało im się zniszczyć czołg Leopard z "polsko-niemiecką załogą najemników". Pokazali nawet zdjęcie trafionego pojazdu. Szybko jednak udało się ustalić, że fotografię wykonano kilka lat wcześniej w Syrii.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie