Poprosili o wycenę domu. Dostali o pół miliona niższą, niż biały przyjaciel
Para czarnoskórych Amerykanów poprosiła agencję o wycenę swojej nieruchomości. Kiedy rzeczoznawca oszacował wartość domu na mniej niż milion dolarów, małżeństwo postanowiło zwrócić się z prośbą o pomoc do białego przyjaciela. Kilka dni później, podając się za właściciela posiadłości, mężczyzna uzyskał w tej samej agencji o pół miliona dolarów wyższą wycenę.
Małżeństwo z Kalifornii postanowiło pozwać agencję nieruchomości za niewłaściwą wycenę swojego domu. W czwartek podpisano w tej sprawie ugodę.
Agencja Miller and Perotti Real Estate Appraisers będzie musiała zapłacić czarnoskórym właścicielom domu w Marin City odszkodowanie nieujawnionej wysokości, a jej pracownicy zostaną wysłani na obowiązkowe zajęcia antydyskryminacyjne.
Wycenili im dom poniżej ceny rynkowej. "Bolesne doświadczenie"
Pod koniec 2020 roku wartość nieruchomości Paula Austina i jego żony Tenishy Tate-Austin w Marin City została pod koniec 2020 roku oszacowana przez firmę na 995 tys. dolarów (ok. 4,4 mln zł). Para uznała, że cena domu została zaniżona ze względu na ich kolor skóry.
Paul i Tenisha zwrócili się o pomoc swojego białego przyjaciela. Podając się za właściciela nieruchomości, mężczyzna poprosił tę samą agencję o ponowną wycenę. Przed przyjazdem na miejsce agenta, z mieszkania usunięto zdjęcia rodziny i dzieła o tematyce afrykańskiej.
ZOBACZ: Udawali bogaczy. Wyłudzili milionową nieruchomość i pobyty w luksusowych hotelach
Ten sam dom z białym właścicielem Miller and Perotti Real Estate Appraisers wyceniło na 1 482 500 dolarów (ok. 6,5 mln zł), czyli o prawie pół miliona dolarów więcej - donosi amerykańska telewizja NBC.
"Konieczność wymazania naszej tożsamości w celu uzyskania lepszej wyceny była bolesnym doświadczeniem" - stwierdziła w oświadczeniu Tenisha Tate-Austin.
"Dyskryminacja mieszkaniowa na tle rasowym"
Głos w ugodzie zabrała kancelaria prawna Fair Housing Advocates of Northern California, reprezentująca rodzinę przed sądem. - Dziesiątki lat po uchwaleniu Fair Housing Act z 1968 roku, wciąż dochodzi do dyskryminacji mieszkaniowej na tle rasowym - podkreśliła w rozmowie z NBC News adwokat rodziny Julia Howard-Gibbon.
Firma Miller & Perotti Residential Real Estate Appraisers nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy.
Czytaj więcej