NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. To szósty miesiąc z rzędu z taką decyzją.
Na poprzednim posiedzeniu zakończonym 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa - 7,25 proc., a stopa depozytowa - 6,25 proc.
Stopa redyskontowa weksli utrzymała poziom 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
To szósty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych.
"Ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy.
Według projekcji inflacji NBP istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że będzie ona w przedziale 10,2 - 13,5 proc. w 2023 r. i 3,9 - 7,5 proc. w 2024 r.
Podwyżki stóp procentowych. Cykl rozpoczął się jesienią zeszłego roku
Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce rozpoczął się w październiku 2021 r. i trwał nieprzerwanie do września 2022 r. W tym czasie stawka referencyjna NBP została podwyższona 11 razy i urosła o 6,65 pkt proc.
ZOBACZ: Adam Glapiński: Zbliżamy się do gwałtownego spadku inflacji
Stóp nie podniesiono w sierpniu ze względu na przerwę urlopową w RPP i w październiku, kiedy mimo wzrastającej inflacji, RPP utrzymała stopy na obecnym poziomie, przerywając pasmo podwyżek.
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział wtedy, że to nie koniec, a jedynie przerwa w cyklu podnoszenia stóp. Podwyższenia stóp procentowych spodziewali się także ekonomiści, według których to konieczność przy znacznych wzrostach inflacji.
Czytaj więcej