Kobiety w wojsku. "Są tu licealistki, mamy i studentki"

Polska
Kobiety w wojsku. "Są tu licealistki, mamy i studentki"
Polsat News
Kobiety w wojsku Obrony Terytorialnej

- Panie w wojsku radzą sobie świetnie. Są tutaj kobiety, które mają 18, 30 czy 50 lat - relacjonuje reporterka Polsat News. Wśród nich licealistki, studentki i mamy, które między pracą a domem "wymykają się" na wojskowe, weekendowe szkolenia. Jakie zadania mają żołnierki w wojskach obrony terytorialnej? Sprawdzamy.

Jak twierdzą żołnierki, można pogodzić służę w WOT z pracą. Dlaczego te kobiety zdecydowały się na wstąpienie w szeregi obrony terytorialnej? Jak relacjonuje reporterka Polsat News, "czegoś im brakowało": adrenaliny i umiejętności.


- Są też takie kobiety, które miały żołnierzy w rodzinie, na przykład ojców czy dziadków, którzy im imponowali. One chcą udowodnić, że są równie silne. Muszą wstawać o 4:30, kładą się spać po 22:00 - mówiła dziennikarka. 

Kobiety w wojsku. Czego uczą się żołnierki?

Kobiety uczą się nie tylko rozkładania broni, ale także udzielania pierwszej pomocy i samoobrony, co może przydać się później także w życiu "cywilnym".

 

WIDEO: Kobiety w wojskach obrony terytorialnej

 


- Jest też szansa na zarobienie dodatkowych funduszy. Kobiety w wojsku za każde takie szkolenie dostają po 130 złotych. Do tego otrzymują także wynagrodzenie za "gotowość" do takich wyjazdów. Szkolenia trwają 16 dni, później odbywają się także w weekendy - tłumaczy reporterka. 

Jak można zostać "terytorialsem"? 

Żeby dołączyć do wojska nie trzeba rezygnować z pracy. Trochę trudniej jest, gdy ma się w domu małe dzieci, ale nawet zapytane przez Polsat News mamy powiedziały, że są w stanie brać udział w szkoleniach mimo swojej roli. Wówczas, jak podkreślają, mąż przejmuje część obowiązków. 


W warmińsko-mazurskiej obronie terytorialnej jest już 30 proc. kobiet wśród żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP.

 

Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Tworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych to poważne przedsięwzięcie, dlatego przebiega etapowo i systematycznie.

Wołodymyr Zełenski dziękuje żołnierkom

W środę swoje uznanie dla waleczności walczących, ale nie tylko, kobiet, wyraził prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Uważam za istotne, by podziękować dziś wszystkim kobietom, które pracują, uczą się, ratują, leczą, walczą, walczą za Ukrainę, by przypomnieć o nich, pomyśleć i podziękować wszystkim kobietom, które oddały życie za nasze państwo – powiedział prezydent  - mówił w facebookowym przemówieniu. 

 

 

- Razem jesteśmy silniejsi, razem nie można nas pokonać, razem jesteśmy wolni i na pewno zwyciężymy - dodał na koniec.

 

nb/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie