Egipt: Archeolodzy odkryli w ruinach świątyni uśmiechniętego sfinksa
Egipscy archeolodzy odkryli w ruinach świątyni w prowincji Kina niezwykłego sfinksa. Pochodzący sprzed ponad 1800 lat posąg ma uniesione w uśmiechu kąciki ust. Rysy rzeźby wskazują, że może to być przedstawienie rzymskiego cesarza Klaudiusza.
O odkryciu na terenie starożytnej świątyni Dendra na północ od Luksoru poinformowało w środę Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu. Archeolodzy natknęli się tam na posąg uśmiechniętego sfinksa. Rzeźba przedstawia jednego z rzymskich cesarzy.
- To wspaniałe znalezisko. Posąg ma królewskie rysy i lekki uśmiech. Na końcach ust znajdują się dwa dołeczki. Na twarzy pozostały także ślady żółtej i czerwonej farby - podkreślił Mamdouh Damati, profesor archeologii na Uniwersytecie Ajn Szams.
Posąg jest znacznie mniejszy niż słynny sfinks koło kompleksu piramid w Gizie, który ma 73 metry długości i 20 metrów wysokości. Odkryta w środę rzeźba mierzy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.
Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Sfinks jest portretem rzymskiego cesarza
Szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri podkreślił w oświadczeniu, że rzeźba przedstawia rzymskiego cesarza Klaudiusza, który panował między 41 a 54 rokiem naszej ery. Przypisuje się mu rozszerzenie panowanie Cesarstwa Rzymskiego na Afrykę Północną.
ZOBACZ: Egipt. Archeolodzy z PAN odkryli zaginioną "świątynie słońca"
"Zespół znalazł także pozostałości kaplicy i wapiennego stołu ofiarnego, wszystkie z okresu rzymskiego" - przekazało egipskie ministerstwo w mediach społecznościowych.
Egipt: Badacze natknęli się na kamienną płytę z inskrypcjami
Archeolodzy natknęli się także na kamienną płytę z czasów rzymskich z hieroglifami i inskrypcjami wykonanymi pismem demotycznym. Tego typu zapisu używano w Dolnym Egipcie w trzecim okresie przejściowym. Badacze wskazują, że ich odczytanie może dać więcej wskazówek na temat pochodzenia artefaktów.
Dalsze prace wykopaliskowe będą prowadzone także na terenie znalezionej na wschód od świątyni Dendra starożytnej świątyni Horusa. W tym celu wykorzystane zostaną systemy skanowania radarowego.
Czytaj więcej