Egipt: Sensacyjne odkrycie w Gizie. Naukowcy znaleźli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa
To wielkie odkrycie - mówi egipski archeolog. W Piramidzie Cheopsa znaleziono nieznany dotąd korytarz. Być może pomoże on w ustaleniu, czy komora grobowa króla Cheopsa nadal istnieje.
Znaleziska dokonano w ramach projektu "Scan Pyramids", który od 2015 roku korzysta z nowoczesnych technologii, aby "zajrzeć" do wnętrza piramidy.
ZOBACZ: Opole. Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry. Nietypowe odkrycie archeologów
Dzięki nieinwazyjnej technice naukowcy odkryli pustą przestrzeń za północną ścianą budowli, około siedem metrów nad głównym wejściem. Okazało się, że to dziewięciometrowy, niedokończony korytarz.
Archeolog: Wielkie odkrycie
Nagrania i zdjęcia z wnętrza korytarza zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej przed piramidą.
- Będziemy kontynuować skanowanie, aby dowiedzieć się, co możemy znaleźć pod tym korytarzem lub tuż przy jego końcu - powiedział Mostafa Waziri, szef Rady Najwyższej ds. Starożytnego Egiptu.
Egipski archeolog Zahi Hawass powiedział, że korytarz to "wielkie odkrycie". Dodał, że może ono pomóc w ustaleniu, czy komora grobowa króla Cheopsa nadal istnieje. Ocenił, że w przestrzeni pod korytarzem może być "coś ważnego".
Piramida Cheopsa
Wielka Piramida została zbudowana około 2560 roku p.n.e., za panowania faraona Cheopsa. Miała posłużyć mu jako grobowiec.
Piramida powstała na planie kwadratu o długości boku ok. 230 metrów. Do jej budowy wykorzystano 2,3 mln kamiennych bloków. Ma wysokość 146 metrów i do powstania Wieży Eiffla w Paryżu w 1889 roku, była najwyższą budowlą wzniesioną przez człowieka.
Czytaj więcej