USA: Samotny niedźwiadek trafiony strzałką usypiającą. Zwierzę zmarło
Przed szkołą podstawową w amerykańskim Idaho zaobserwowano "zagubionego i bardzo samotnego" niedźwiadka. Wezwani na miejsce funkcjonariusze użyli strzałki usypiającej, aby przenieść niespełna roczne zwierzę w bezpieczne miejsce. Niestety, schorowanego misia nie udało się już wybudzić.
Smutny incydent miał miejsce w Sherman Park w mieście Victor w Idaho. Funkcjonariusze stanowej Agencji ds. rybołówstwa i łowiectwa dostali w czwartek zgłoszenie o młodym niedźwiadku spacerującym w pobliżu szkoły podstawowej. Zdecydowano o czasowym uśpieniu zwierzęcia i przeniesieniu go w bezpieczne miejsce.
Niespełna roczny baribal był bardzo wychudzony i w złej kondycji fizycznej. Strażnicy szacują, że zwierzę ważyło zaledwie 25-45 kg kilogramów. Jak przekazały służby, niedźwiadek zmarł na skutek podania środka usypiającego.
Miś sierota nie przetrwał akcji ratunkowej. "Był bardzo zagubiony i samotny"
"Mały czarny niedźwiadek był bardzo zagubiony i samotny. Jego matka mogła nie przetrwać zimy, więc wyszedł z jaskini, aby spróbować znaleźć jedzenie. Miał niedowagę i najwyraźniej nie wiedział, co robić" - opisali wolontariusze Wyoming Wildlife Advocates w mediach społecznościowych.
ZOBACZ: Przemyśl. Osłabiony niedźwiadek trafił do ośrodka rehabilitacji w Przemyślu
We wpisie podkreślono, że ostatnie opady śniegu i niskie temperatury mogły znacznie zmniejszyć szanse zwierzęcia na przeżycie. "Wkrótce niedźwiedzie zaczną wychodzić ze swoich gawr, ale ten maluch opuścił ją o kilka tygodni za wcześnie" - ocenili wolontariusze.
Zagubiony niedźwiadek opuścił gawrę w poszukiwaniu pożywienia
James Brower z Agencji ds. rybołówstwa i łowiectwa w Idaho przekazał, że ratownicy planowali umieścić zwierzę w specjalnym ośrodku rehabilitacyjnym. Miś sierota był jednak w zbyt złym stanie, aby przeżyć akcję ratunkową. "Podziwiamy wysiłki służb na rzecz uratowania tego niedźwiedzia" - zaznaczono na profilu Wyoming Wildlife Advocates.
Baribale to najczęściej spotykany gatunek niedźwiedzi w Stanach Zjednoczonych. Według oficjalnych danych, w całym kraju żyje 300 tys. osobników. Idaho jest domem dla ok. 10 proc. populacji niedźwiedzi czarnych w USA. Zwierzęta te często zapuszczają się w pobliże siedzib ludzkich w poszukiwaniu pożywienia.
Czytaj więcej