Tajemnicza "mumia syreny" w japońskiej świątyni. Zbadali ją naukowcy
Naukowcy odkryli tajemniczy obiekt przypominający mumię syreny. Znalezisko pochodzi z japońskiego miasta Asakuchi, a skrywały je mury świątyni Enju-in. Badacze znaleźli szczątki owłosionego stworzenia z rybim ogonem. Zgodnie z inskrypcją na sarkofagu, zostało złapane u wybrzeży Japonii ok. 1740 roku. Analiza przy pomocy datowania radiowęglowego wykazała jednak, że mumia jest znacznie młodsza.
Zespół naukowców z Kurashiki University of Science and the Arts (KUSA) przeprowadził szczegółowe badania tajemniczej "mumii syreny". W tym celu wykonano zdjęcia rentgenowskie i przeprowadzono tomografię komputerową obiektu. Badacze przeprowadzili także datowanie radiowęglowe.
Według japońskiej mitologii, zmumifikowany obiekt to "ningyo", czyli hybryda ryby i człowieka. Kilka podobnych okazów znaleziono wcześniej na terenie całego kraju.
ZOBACZ: Japonia. Policja zatrzymała grupę podglądającą nagie kobiety. Mieli dopuścić się gwałtu i pedofilii
- Istnieją dwa główne przedstawienia ningyo. Na jednym stwór jest w pozycji stojącej i przypomina postać z "Krzyku" Edwarda Muncha, a na drugim czołga się. Ten ningyo należy do pierwszej kategorii - napisali autorzy badania.
Japonia. Mumia mitycznego stworzenia zbadana przez naukowców
Tomografia komputerowa wykazała, że tajemnicza mumia nie miała żadnego "szkieletu" poza szczęką. Jej ciało zostało pokryte łuskami ryby z gromady promieniopłetwych. Włosy stworzenia zostały natomiast spreparowane z futra ssaka.
Paznokcie "syreny" wytworzono z rogu niezidentyfikowanego zwierzęcia. Wewnątrz ciała "stwora" badacze znaleźli tkaniny, papier i bawełnę. Głowa stworzenia była pokryta proszkiem węglowym zmieszanym z gipsem.
Miała pochodzić z 1740 roku. Okazało się, że jest znacznie młodsza
Zgodnie z napisem na sarkofagu, mumia miała pochodzić z ok. 1740 roku. Datowanie radiowęglowe wykazało jednak, że stworzenie zostało spreparowane pod koniec XIX wieku. Dokładne okoliczności towarzyszące powstaniu mumii nie są znane.
- Kiedy byłem młody, czytałem w czasopismach dla młodzieży historie o mitycznych potworach youkai i innych legendarnych stworzeniach. Nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł zbadać jedno z nich osobiście - powiedział w oświadczeniu profesor Takashi Kato, jeden z autorów badania.
Czytaj więcej