Prezydent USA w Polsce. Joe Biden na spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Udział w nim biorą prezydenci krajów wschodniej flanki NATO, a także prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Po szczycie zostanie opublikowana deklaracja wynegocjowana przez polityków.
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to format zrzeszający państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.
W ubiegłym tygodniu w Brukseli, w imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej, prezydent Duda przekazał zaproszenie na szczyt B9 Jensowi Stoltenbergowi.
Według szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza szczyt B9 w Warszawie ma być dyskusją przygotowawczą przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie. Po szczycie będzie opublikowana deklaracja wynegocjowana przez Bukaresztańską Dziewiątkę.
Bukaresztańska Dziewiątka to inicjatywa Polski i Rumunii
- Współpraca wschodniej flanki NATO wynika z podstawowego założenia: wszyscy tutaj jesteśmy na miejscu tego niestabilnego regionu, na wschód od naszych granic i musimy ze sobą współpracować - powiedział Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.
ZOBACZ: Przemówienie Joe Bidena w Warszawie. Komentarze zagranicznej prasy
Bukaresztańska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa.
Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.
Czytaj więcej