Przechytrzył sztuczną inteligencję. Poprosił Robota Kopernika o wyrecytowanie liczby Pi
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 19 lutego obchodziło 550. urodziny swojego patrona - słynnego astronoma. Z tej okazji zwiedzający mogli spotkać się z wyposażonym w sztuczną inteligencję Robotem Kopernikiem i zadać mu dowolne pytanie. Jeden ze śmiałków postanowił wystawić AI na próbę i poprosił o wyrecytowanie liczby Pi. Robota trzeba było wyłączyć, aby nie wymieniał cyfr w nieskończoność.
Z okazji urodzin Mikołaja Kopernika Centrum postanowiło go "wskrzesić". Od niedzieli na wystawach można spotkać robota, który będzie towarzyszył zwiedzającym przez cały rok.
"Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. W Centrum Nauki Kopernik pojawił się najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie!" - czytamy na stronie internetowej CNK.
ZOBACZ: GPT napisze mail phishingowy – wystarczy wiedzieć, jak go podejść
Jak informuje Centrum, robot dysponujący sztuczną inteligencją "posiada wiedzę zgromadzoną z całego internetu, zebraną do końca zeszłego roku". - "Postara się więc odpowiedzieć na każde wasze pytanie, a także, jeśli będziecie się nudzić, porozmawia z Wami jak człowiek z robotem" - napisało na Facebooku Centrum Nauki Kopernik.
Centrum Nauki Kopernik. Zapytał robota o liczbę Pi
Jednego pracownicy Centrum jednak nie przewidzieli. Pojawił się śmiałek, który rzucił wyzwanie sztucznej inteligencji. Poprosił humanoidalnego Kopernika o wyrecytowanie liczby Pi.
To karkołomne zadanie, gdyż liczba Pi jest liczbą niewymierną, czyli taką, która nie ma skończonego lub okresowego rozwinięcia dziesiętnego. Przyjmuje się, że w przybliżeniu wynosi 3,14, jednak jej pełna wartość nie jest znana. Rekord dokładności zapisu to 68,2 biliony miejsc po przecinku. W 2006 roku Japończyk Akira Haraguchi wyrecytował z pamięci 100 tys. miejsc po przecinku liczby Pi. Zajęło mu to 16 godzin z przerwami na wyjście do toalety i przekąszenie ryżowych kulek.
ZOBACZ: Nie lubisz swojego szefa? Spokojnie, zastąpi go ChatGPT. W Indiach już to robi
Humanoidalny Kopernik podjął wyzwanie. Kiedy nie przestawał wymieniać kolejnych cyfr, pracownicy nie mieli więc innego wyjścia jak wyłączyć robota.
"Dowcipnisiu, który poprosiłeś dzisiaj naszego Robota Kopernika o wyrecytowanie liczby Pi, wiedz, że to była dla nas (i dla sztucznej inteligencji) dobra nauczka" - przyznało na Facebooku CNK. W komentarzach pojawiły się inne pomysł, jak zagiąć AI. "A policzy od 1 do nieskończoności?", "Dobrze, że nie kazano 'Kopernikowi' wymienić wszystkich liczb pierwszych", "Pomyślcie też o innych liczbach np. stała Eulera".
Sztuczna inteligencja kontra liczba Pi
Robot Kopernik został stworzony w miejscowości Falmouth w Kornwalii, w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się siedziba firmy Engineered Arts, która opracowuje humanoidalne roboty społeczne. Porozumiewa się ze światem za pomocą modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer). Chat GPT dostępny online jest oparty na 20 miliardach parametrów, pełny model GPT3 na 175 miliardach, dzięki czemu, jak podaje CNK, może generować każdy rodzaj treści, ucząc się z internetu i danych treningowych.
ZOBACZ: ChatGPT niedługo zostanie twoim lekarzem? AI już zdaje testy medyczne
"Kopernik" 14 marca powinien szczególnie mieć się na baczności. Wtedy obchodzimy międzynarodowy dzień liczby Pi. Być może ktoś znowu będzie chciał wystawić go na próbę.