Premier Morawiecki w Monachium: Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę
Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - powiedział w Monachium premier Mateusz Morawiecki. - Nie możemy zgodzić się na to, by Ukraina była strefą buforową - zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, "jeśli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO".
- Wielu polityków w Europie zachodniej mówi, że Rosja nie powinna wygrać tej wojny, a Ukraina przegrać. My staramy się zmieniać tę narrację. Okrutna Rosja Putina musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - powiedział Mateusz Morawiecki.
- To nie jest tylko drobna semantyczna różnica, to jest zasadnicza różnica w podejściu do tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą - dodał.
"Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO"
Premier podkreślił, że "jako wolny świat, jako UE, jako NATO musimy przygotować się na długoterminowe odstraszanie i powstrzymywanie Rosji".
ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy
- Nie możemy też zgodzić się na to, żeby Ukraina była czymś w rodzaju strefy buforowej. Jeżeli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie i trwałe bezpieczeństwo to Ukraina musi być zintegrowała z wolnym światem, z UE i z NATO - stwierdził.
- Aby to osiągnąć musimy zmienić nastawienie. Musimy mieć wolę i determinację aby wspierać Ukrainę tak długo, żeby ona tę wojnę wygrała, a Rosja przegrała - dodał.
"Rosja obudziła najgorsze demony"
Premier Morawiecki ocenił też, że jeśli Ukraina przestałaby być wspierana poprzez dostawy broni i amunicji, to poniosłaby w krótkim czasie klęskę, "a Putin rozglądałby się za kolejną ofiarą". - Szukałby tylko, jaki następny kraj powinien zostać podbity - powiedział.
Jak stwierdził, "Rosja obudziła najgorsze demony XIX i XX wieku - kolonializm, imperializm, nacjonalizm, szowinizm". - Dzisiejsza Rosja, to na powrót kraj de facto totalitarny - dodał.
ZOBACZ: Generał Mark Milley: Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie
- Musimy uświadamiać naszym partnerom w zachodniej Europie, partnerom zza oceanu, z którymi również wczoraj wiele rozmawiałem, jak ważne jest powstrzymanie, ale także jak ważne jest zbudowanie odpowiedniej siły odstraszania. Chcesz pokoju, gotuj się do wojny - powiedział premier.
Przypomniał, że "Polska przeznacza 3 proc. PKB, a właściwie w tym roku, jeżeli zrealizujemy nasze plany zakupowe, będzie to 4 proc. PKB na zbrojenia".
- NATO musi zrealizować swoje zapowiedzi z Madrytu, musi zbudować odpowiednie siły szybkiego reagowania i siły odstraszania. To są fundamentalne tematy bezpieczeństwa - wskazał szef rządu.
"Amunicja największą bolączką"
Przekazał, że rozmawiał na ten temat z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, ale także z wieloma innymi przywódcami.
Jak przyznał, na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej "tylko kilka" krajów popierało inicjatywę wspólnej produkcji i kupowania amunicji. - Dzisiaj już coraz więcej krajów zgadza się z tym - dodał premier, oceniając, że obecnie około połowa państw UE zgadza się na to rozwiązanie.
ZOBACZ: Prezydent w BBC. Mówił o samolotach F-16 dla Ukrainy
- Wszyscy, którzy znają charakterystykę teatru wojny na Ukrainie, wiedzą doskonale, że podstawową bolączką, podstawowym deficytem jest tam właśnie amunicja - podkreślił Morawiecki.
- My w Polsce również rozwijamy teraz gwałtownie moce produkcyjne amunicji, różnego kalibru, ale potrzebujemy jej zarówno na nasze własne zapasy, jak i przekazać amunicję dla Ukrainy - dodał.
"To droga donikąd"
- Nie możemy starać się ugłaskać bestialskiej Rosji, to droga donikąd - podkreślił premier. - 24 lutego 2022 r. wolny świat, Europa Zachodnia, NATO, pozbyły się złudzeń wobec Rosji - dodał.
Wyraził przekonanie, że ten rok doprowadził do zrozumienia Rosji, zrozumienia jej prawdziwej natury - "barbarzyńskiej, kolonialnej, imperialnej, natury ruskiego miru, który dąży do podboju krajów sąsiednich i nie chce żyć ze swoim otoczeniem w pokoju i w spokoju".
ZOBACZ: Uciekają do Argentyny. Na lotnisku wylądowało ponad 30 ciężarnych Rosjanek
- Rolą Polski, rolą państw Europy Centralnej jest przekonywać innych, że taka właśnie jest Rosja, że takie jest właśnie rosyjskie zagrożenie. I dlatego tutaj w Monachium nasza ofensywa dyplomatyczna daje rezultaty, coraz więcej osób przekonuje się właśnie do naszych racji - stwierdził.
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda przebywają w stolicy Bawarii na 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W piątek wieczorem szef polskiego rządu wziął udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Ponadto, na marginesie konferencji, spotkał się z prezydentem Regionu Kurdystanu w Iraku Nechirvanem Barzanim.
Czytaj więcej