Rusza e-PIT. Kto będzie musiał dopłacić do podatku?
Od dziś można składać zeznania podatkowe za 2022 rok. To oznacza, że ruszyła, choć z pewnymi problemami, usługa twój e-PIT, która będzie aktywna do 2 maja. Kto będzie musiał dopłacić do podatku?
Pracodawcy do końca miesiąca muszą przekazać swoim pracownikom dokument PIT-11. Ministerstwo Finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym będzie musiało dokonać ponad milion podatników. Z tą koniecznością muszą liczyć się wszyscy, którzy uzyskiwali dochód z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tysięcy złotych. Rodzicom i opiekunom prawnym przysługuje ulga na dziecko. Za jej sprawą po złożeniu deklaracji możemy liczyć na zwrot nadpłaconego fiskusowi podatku.
Jak rozliczać się przez internet?
Po północy, gdy ruszyła platforma e-PIT pojawiły się problemy. - Mieliśmy okresowe problemy, trwały mniej więcej półtorej godziny i były związane z ruchem, którego się nie spodziewaliśmy. Co roku notujemy coraz większe zainteresowanie usługą Twój e-PIT, ale w tym roku przerosło nasze szacunki - powiedział dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak.
ZOBACZ: "Debata Dnia". Paweł Poncyljusz: Podatek od nadmiarowych zysków to karanie firm za rozwój
Wyjaśnił, że osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą złożyć zeznanie podatkowe na dwa sposoby. Pierwszym jest usługa e-PIT, a drugim dostarczenie papierowej deklaracji do urzędu skarbowego.
Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu się przez internet? - Należy sprawdzić, czy wszyscy nasi płatnicy przesłali PIT-11 do urzędu skarbowego. Następnie sprawdźmy, czy wszystkie nasze dzieci są wykazane jako ulga na dzieci oraz dodajmy te ulgi, z których chcemy skorzystać i przede wszystkim wybierzmy organizację pożytku publicznego i przekażmy 1,5 proc. naszego podatku na cel społeczny - wyjaśnił Jedynak.
WIDEO: Jak rozliczać się przez usługę Twój e-PIT?
Co z ulgą dla klasy średniej?
- Ulga dla klasy średniej została zlikwidowana, ale w ustawie pozostał mechanizm, że jeśli dla kogoś ulga dla klasy średniej była korzystniejsza niż nowe rozwiązanie wprowadzone od 1 lipca może z tej ulgi korzystać i to wzięliśmy na siebie. Podatnik nie musi wiedzieć, czy była korzystniejsza, czy nie - rozlicza się jak dotychczas. My natomiast każdą z tych deklaracji przeliczamy i jeśli wynik jest dodatni i ulga dla klasy średniej była korzystniejsza, informujemy o tym podatnika i zwracamy nadpłatę - powiedział Jedynak.
ZOBACZ: "Wkradł się chochlik". Poseł PiS przeprasza za "podatek od zbiórek"
Czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2022 rok mamy do 2 maja. Jeśli tego nie zrobimy, system automatycznie uzna ten przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową.
Więcej o tym, jak rozliczyć PIT przez internet przeczytasz w Interii.
Czytaj więcej