Rusza e-PIT. Kto będzie musiał dopłacić do podatku?

Polska
Rusza e-PIT. Kto będzie musiał dopłacić do podatku?
Polsat News
Od środy można składać zeznanie podatkowe za 2022 rok

Od dziś można składać zeznania podatkowe za 2022 rok. To oznacza, że ruszyła, choć z pewnymi problemami, usługa twój e-PIT, która będzie aktywna do 2 maja. Kto będzie musiał dopłacić do podatku?

Pracodawcy do końca miesiąca muszą przekazać swoim pracownikom dokument PIT-11. Ministerstwo Finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym będzie musiało dokonać ponad milion podatników. Z tą koniecznością muszą liczyć się wszyscy, którzy uzyskiwali dochód z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tysięcy złotych. Rodzicom i opiekunom prawnym przysługuje ulga na dziecko. Za jej sprawą po złożeniu deklaracji możemy liczyć na zwrot nadpłaconego fiskusowi podatku.

Jak rozliczać się przez internet?

Po północy, gdy ruszyła platforma e-PIT pojawiły się problemy. - Mieliśmy okresowe problemy, trwały mniej więcej półtorej godziny i były związane z ruchem, którego się nie spodziewaliśmy. Co roku notujemy coraz większe zainteresowanie usługą Twój e-PIT, ale w tym roku przerosło nasze szacunki - powiedział dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak.

 

ZOBACZ: "Debata Dnia". Paweł Poncyljusz: Podatek od nadmiarowych zysków to karanie firm za rozwój

 

Wyjaśnił, że osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą złożyć zeznanie podatkowe na dwa sposoby. Pierwszym jest usługa e-PIT, a drugim dostarczenie papierowej deklaracji do urzędu skarbowego.

 

Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu się przez internet? - Należy sprawdzić, czy wszyscy nasi płatnicy przesłali PIT-11 do urzędu skarbowego. Następnie sprawdźmy, czy wszystkie nasze dzieci są wykazane jako ulga na dzieci oraz dodajmy te ulgi, z których chcemy skorzystać i przede wszystkim wybierzmy organizację pożytku publicznego i przekażmy 1,5 proc. naszego podatku na cel społeczny - wyjaśnił Jedynak.

 

WIDEO: Jak rozliczać się przez usługę Twój e-PIT?

 

Co z ulgą dla klasy średniej?

- Ulga dla klasy średniej została zlikwidowana, ale w ustawie pozostał mechanizm, że jeśli dla kogoś ulga dla klasy średniej była korzystniejsza niż nowe rozwiązanie wprowadzone od 1 lipca może z tej ulgi korzystać i to wzięliśmy na siebie. Podatnik nie musi wiedzieć, czy była korzystniejsza, czy nie - rozlicza się jak dotychczas. My natomiast każdą z tych deklaracji przeliczamy i jeśli wynik jest dodatni i ulga dla klasy średniej była korzystniejsza, informujemy o tym podatnika i zwracamy nadpłatę - powiedział Jedynak.

 

ZOBACZ: "Wkradł się chochlik". Poseł PiS przeprasza za "podatek od zbiórek"

 

Czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2022 rok mamy do 2 maja. Jeśli tego nie zrobimy, system automatycznie uzna ten przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową.

 

Więcej o tym, jak rozliczyć PIT przez internet przeczytasz w Interii.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie