Gigantyczna macka plazmy oderwała się od Słońca. "Pierwszy taki przypadek"
Amerykańscy astrofizycy zaobserwowali niezwykłe zjawisko na Słońcu. Od jego powierzchni oderwał się ogromny obłok plazmy koronalnej. Zjawisko doprowadziło do powstania "wiru polarnego" nad północnym biegunem gwiazdy.
Proces oderwania się plazmy ze Słońca zarejestrowało Solar Dynamics Observatory należące do NASA. Badacze poinformowali, że całe zjawisko trwało ok. 8 godzin. - Uwolniona materia krąży teraz w postaci masywnego "wiru polarnego" wokół północnego bieguna naszej gwiazdy - opisała dr Tamitha Skov z The Aerospace Corporation w Kalifornii.
NASA opublikowała film ukazujący protuberancje na Słońcu. Na nagraniu w ultrafiolecie zobaczyć można jasną strukturę ponad brzegiem tarczy słonecznej. Składa się ona ze stosunkowo gęstej plazmy koronalnej. Zjawisko zarejestrował także położony nad równikiem amerykański Geostacjonarny Operacyjny Satelita do badań Środowiska (GOES).
Badacze wskazują, że relatywnie rzadko dochodzi do oderwania się tak dużego obłoku plazmy. - To pierwszy przypadek w historii, żeby uwolniona plazma doprowadziła do powstania "wiru polarnego" - podkreślił w rozmowie z serwisem space.com Scott McIntosh, astrofizyk z Narodowego Centrum Badań Atmosfery w Boulder w Kolorado.
Niezwykłe zjawisko na Słońcu. Rośnie aktywność magnetyczna naszej gwiazdy
Protuberancje powstają w momencie, gdy rozgrzana słoneczna plazma odrywa się od powierzchni gwiazdy. Pole magnetyczne sprawia, że zjonizowany gaz tworzy zamknięte pętle. Zjawisko występuje najczęściej w maksymalnej fazie cyklu aktywności słonecznej. To okres, kiedy gwiazda osiąga największą aktywność magnetyczną. Astrofizycy prognozują, że najbliższe maksimum słoneczne przypadnie w 2025 roku.
ZOBACZ: Misja "DART". Pierwszy w historii test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w asteroidę
Zjawiska takie protuberancja nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Obłoki plazmy mogą jednak doprowadzić do uszkodzenia satelitów czy wywołać awarie sieci energetycznych. Prowadzą także do powstawania zorzy polarnych, które można zaobserwować na niższych niż zwykle szerokościach geograficznych.
Czytaj więcej