Ustawa o Sądzie Najwyższym. Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu

Polska
Ustawa o Sądzie Najwyższym. Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu
Polsat News
Sejm zdecydował ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiany w polskim sądownictwie są kluczowym "kamieniem milowym" określonym przez Komisję Europejską, potrzebnym do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa była powodem sporu między PiS a Solidarną Polską.

Za odrzuceniem poprawek Senatu głosowało 233 posłów, przeciw było 217. Wstrzymało się 12 posłów. 

 

Politycy Solidarnej Polski zagłosowali zgodnie z PiS, co dało Zjednoczonej Prawicy 226 głosów. "Za" było także dwóch posłów Kukiz'15 (Stanisław Żuk, Jarosław Sachajko), troje posłów koła Polskie Sprawy (Andrzej Sośnierz, Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Girzyński) oraz dwóch posłów niezrzeszonych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. 

 

Głosy przeciwne oddali wszyscy obecni na sali posłowie Koalicji Obywatelskiej (125), Lewicy (42), PSL-Koalicji Polskiej (22), Polski 2050 (7), Porozumienia (4) koła Lewicy Demokratycznej (3) i trzej posłowie niezrzeszeni.  

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska krytykuje nowelizację 

- To zły dzień dla Polaków, jeśli chodzi o decyzje, które zapadły w Sejmie. Po pierwsze, ustawa o Sądzie Najwyższym, wyszantażowana przez Unię Europejska. Uleganie szantażystom to zły pomysł. To uderzenie w polską suwerenność i konstytucję - powiedział Zbigniew Ziobro po głosowaniu. 

 

Jeszcze przed blokiem głosowań Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski zapowiadał, że posłowie zagłosują przeciwko poprawkom. 

 

- Solidarna Polska jest przeciwko demolowaniu polskiego systemu sprawiedliwości dlatego zagłosujemy przeciwko poprawkom i apelujemy o wyrzucenie tego projektu do kosza. Ten projekt anarchizuje wymiar sprawiedliwości i jest efektem szantażu Unii Europejskiej. Na to nie może być zgody. Apelujemy do wszystkich posłów o jego odrzucenie - mówił na konferencji prasowej przed głosowaniem Jacek Ozdoba.

 

Zmiany w ustawie o Sadzie Najwyższym   

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została przegłosowana przez Sejm 13 stycznia 2023 roku, po czym została skierowana do Senatu, który wniósł 14 poprawek. We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła je wszystkie. 

 

Najważniejsza zmiana w ustawie to likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sprawami dyscyplinarnymi sędziów miałby zajmować się Naczelny Sąd Administracyjny. Organ miały również częściowo zajmować się tzw. testem niezawisłości i bezstronności sędziów. 

Morawiecki dla Interii: Najważniejsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym 

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Piotrem Witwickim i Bartoszem Bednarzem wyraził nadzieję, że ustawa o Sądzie Najwyższym "przejdzie w ciągu najbliższych siedmiu dni". Szef rządu został zapytany o procedurę wystąpienia z wnioskiem o wypłatę środków z KPO. 

 

- Chcemy złożyć go w porozumieniu z Komisją Europejską w najbliższym czasie, kiedy tylko przez nasz parlament przejdą ustawy, które są efektem kompromisu z Unią Europejską. Najważniejsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Ustawa "wiatrakowa" jest mniej istotna - mówił premier dla Interii. Dodał, że "tryb procedowania wniosku" będzie uzgodniony z Komisją Europejską. 

 

Cała rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim dostępna >TUTAJ<



dsk/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie