Światowy Dzień Walki z Rakiem. Kraska: Wdrażamy narodową strategię onkologiczną
- Chcemy, by niezależnie od tego, gdzie pacjent mieszka, te standardy terapeutyczne były takie same. To podnosili także pacjenci, którzy brali udział w pilotażach w czterech województwach - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na początku stycznia polski rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną.
- Wszyscy wiemy, że jeżeli chodzi o leczenie onkologiczne, bardzo ważny jest czas. Nie czekając na zakończenie pilotażu, bo mamy już zebrane z niego wnioski, wdrażamy narodową strategię onkologiczną - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o opodatkowaniu zbiórek. "Nadgorliwość urzędników"
- Krajowa Sieć Onkologiczna będzie działała zaraz po wejściu w życie ustawy. Wszystkie placówki, które dziś leczą onkologiczne z automatu wchodzą do sieci. W ciągu kolejnych miesięcy będziemy starali się, żeby do sieci były zakwalifikowane tylko te ośrodki, które będą spełniały standardy, na których nam najbardziej zależy - wyjaśnił.
WIDEO: Waldemar Kraska w Polsat News
Jak dodał, celem zmian jest to, by wszyscy pacjenci mieli taki sam dostęp do leczenia onkologicznego. - Chcemy, by niezależnie od tego, gdzie pacjent mieszka, te standardy terapeutyczne były takie same. To podnosili także pacjenci, którzy brali udział w pilotażach w czterech województwach - powiedział Kraska.
Krajowa Sieć Onkologiczna - co się zmieni?
- Po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, pacjent od samego początku, kiedy otrzymuje diagnozę, dostanie tzw. koordynatora, który będzie prowadził go przez system, będzie umawiał jego kolejne wizyty, dalsze leczenie - wyjaśniał wiceminister zdrowia, odpowiadając na pytanie, czym nowy system będzie różnił się od tego obecnie funkcjonującego.
ZOBACZ: Waldemar Kraska: Wielu pacjentów podczas pandemii przełożyło badania onkologiczne
- Pacjent zaraz po otrzymaniu karty DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego - przyp. red.) zostanie skontaktowany z koordynatorem. Tego wcześniej nie było, do tego pory koordynatorzy odpowiadali głównie za procedury, za rozliczanie świadczeń, tutaj koordynator przypisany jest bezpośrednio do pacjenta - dodał.
Jak podał Kraska, w pilotażu na jednego koordynatora przypadało ok. 40 pacjentów. - To będzie oczywiście zależało od jednostki, od charakteru schorzeń pacjentów - podkreślił. Dodał jednak, że z ankiet wykonywanych w czasie pilotaży wynikało, że pacjenci są zadowoleni z pomysłu wprowadzenia koordynatora.
Profilaktyka onkologiczna i diagnostyka
Nowy program lecznictwa onkologicznego nie obejmuje profilaktyki.
- To jest ustawa, która głównie dotyka procesu terapeutycznego. Jeżeli chodzi o profilaktykę, ona jest w innych aktach, które w tej chwili procedujemy - wyjaśnił Kraska.
- Pieniądze kierowane na onkologię są bardzo duże. W najbliższym czasie będzie skierowane dodatkowo prawie 10 mld zł. Pacjenci powinni odczuć niedługo zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o szybkość diagnostyki - dodał.
Czytaj więcej